EkolojiManşet

Arsuz’da mor renkli zehirli denizanaları kıyıya vurdu

0
Fotoğraf: Ufuk Aktuğ/ DHA

Hatay‘ın Arsuz ilçesindeki Karaağaç Sahili‘ne çok sayıda mor renkli “pelagia noctiluca” türü denizanası kıyıya vurdu.

Denizanalarının bazılarının öldüğünü fark eden vatandaşların ihbarı üzerine İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan ve ekibi bölgeye gelerek inceleme yaptı.

Yoğun dalgalar yüzünden kıyıya vurdular

Prof. Dr. Özcan ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nurçin Killi‘nin yaptıkları ortak çalışma sonucunda suyun akıntısına göre hareket eden denizanalarının, denizdeki yoğun dalgalanmalar nedeniyle kıyıya vurduğu tespit edildi.

Killi, zehirli olan bu türün son yıllarda Akdeniz’de hızla arttığını belirterek, “Temas edilmesi durumunda kızarıklık, ağrı ve acı verebilir. Temas ettiği bölge deniz suyu ile iyice yıkandıktan sonra sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda var” dedi.

‘Denize girilmemeli’

Dr. Nurçin Killi, zehirli olan türün Akdeniz’in yerlisi denizanalarından olduğunu belirterek, son yıllarda popülasyonunun arttığına dikkat çekti. Dr. Killi, “Mor renkli bu denizanalarının ılıman koylarda yoğunluğu artabiliyor. İlkbahar aylarında kalabalıklaşabiliyorlar” dedi.

Uzun kolları olan bu türün yakıcılığının çok yüksek olduğunu belirten Killi, DHA’ya yaptığı açıklamada “Temas edilmesi durumunda kızarıklık, ağrı ve acı verebilir. Temas eden bölge hemen deniz suyu ile iyice yıkandıktan sonra sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda var. Bunların yoğun olduğu bölgelerde denize girilmemeli” uyarısında bulundu.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.