Hafta SonuHaftasonuKitapKültür-SanatManşet

Aras’tan yeni bir çizgi roman: Varto

0

Nisan 1915. Birinci Dünya Savaşı dünyayı kasıp kavurmaktadır. Ölüm döşeğindeki babası, Hasan’a tehlikeli bir görev verir: Maryam ve Varto’yu güvenli bir yere ulaştırması gerekmektedir. Yollar tehlikelerle doludur. Üçünün yolculuğu, günümüze dek sürecektir…

Aras Yayıncılık tarafından yayımlanan çizgi roman Varto, 1915’te başlayıp günümüze dek süren bir maceranın izini sürüyor: Birinci Dünya Savaşı’nın felaketlerle dolu karanlık günlerinde, Anadolu’nun doğusunda bir köyde, biri kız, biri erkek iki kardeşin, Maryam ve Varto’nun yolu, daha önce hiç tanımadıkları bir gençle, Hasan’la kesişir. İki kardeşin ailesi, adına “tehcir” denen bir ölüm yürüyüşüne çıkarılmıştır ve Hasan’ın son nefesine vermek üzere olan hasta babası, oğlundan, insaniyet namına Maryam ile Varto’yu güvende olabilecekleri bir yere ulaştırmasını ister. Ermenilerin malının mülkünün yağma edildiği, canlarının beş para dahi etmediği günlerde babasının böyle çetin bir talepte bulunmasına hiçbir anlam veremeyen Hasan, istemeye istemeye çıktığı bu tehlikeli yolculukta öfkeyle merhamet duyguları arasında gidip gelecektir. Boylarını aşan büyük gelişmelerin savurduğu hayatlarının dizginlerini Hasan’a teslim etmekten başka çaresi olmayan Maryam ve Varto ise, hem kendilerini hem Hasan‘ı dönüştürecek bu tekinsiz serüven sırasında hem hayatta kalmanın, hem de sevdiklerine kavuşmanın yollarını arayacaktır.

Okur, beklenmedik gelişmelerin heyecanı hep yüksek tuttuğu sayfalarda ilerlerken, kaderleri birbirine bağlanmış bu üçlünün hikâyesinin, yaşadığımız zamanlara ulaşan, Türkiye sınırlarını da aşan akışını nefes nefese takip edecek.

Çizgi roman dünyasının önde gelen ülkelerinden Fransa’da büyük beğeniyle karşılanan Varto, Anadolu topraklarında binlerce kez tekrarlanan acılı ve kanlı bir sırrın kara kutusunu açmaya cüret ediyor.

 

Kategori: Hafta Sonu

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.