ManşetTürkiye

AP’de Gergerlioğlu yankıları: Türkiye demokrasisine güveni daha da zayıflatan bir başka adım

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun vekilliğinin düşürülmesi Avrupa Parlamentosu‘nda (AP) da yankı buldu.

AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky konuyla ilgili yaptıkları ortak bir açıklamada, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin insan haklarına yönelik ciddi bir ihlal olduğunun altı çizildi.

‘Türkiye demokrasisine güveni daha da zayıflatan bir adım’

Açıklamada, yaşananların Türkiye demokrasisine olan güveni daha da zayıflatan bir adım olduğu vurgulandı:

İnsan hakları savunucusu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 17 Mart 2021’de milletvekilliğinin ve dokunulmazlığının kaldırılması kararını ve ardından gelecek beklenen hapis cezasını şiddetle kınıyoruz.

Bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle mahkum edilmiş olması, parlamentodan atılması ve cezaevine girecek olması, insan haklarına yönelik ciddi bir ihlaldir ve Türkiye’nin parlamenter demokrasisine olan güveni daha da zayıflatan bir başka adımdır.”

Fotoğraf: MA

‘Acı bir doğruluk kontrolü olmuştur’

Nacho Sánchez Amor ve Sergey Lagodinsky tarafından yapılan ortak açıklamada, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin İnsan Hakları Eylem Planı‘nın açıklamasından iki hafta sonra düşürülmesinin acı bir ‘doğruluk kontrolü’ olduğundan şöyle bahsedildi:

Gergerlioğlu’nun durumu; ülkedeki ifade özgürlüğünün vahim durumunun, herhangi bir eleştirel sesi susturmak için terörle mücadele yasalarının kötüye kullanılmasının ve çoğulculuğu ve siyaseti sınırlamak için HDP’ye uygulanan baskıların bir başka bariz örneğidir.

Gergerlioğlu’nun Meclis’ten ihracı ve yaklaşmakta olan tutukluluğunun, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın insan onuru, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü merkeze koyma sözü veren yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasından yalnızca iki hafta sonra gelmiş olması, acı bir ‘doğruluk kontrolü’ olmuştur.

Eylemler sözlerden daha öne çıkar ve bu örnekte, özellikle herhangi bir yasal reform vaadinden ve AB’ye yönelik iyi niyetlerle dolu konuşmalardan daha açık şekilde kendisini göstermektedir.”

‘Uluslararası sözleşmelere uymaya çağırıyoruz’

Yapılan ortak açıklamada, Türkiyeli yetkililere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uyma çağrısında bulunuldu:

Türk makamlarını, Türk Anayasasına uygun olarak savunduklarını iddia ettikleri değerlere, Avrupa standartlarına olan bağlılıklarına ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uymaya çağırıyoruz.

Kendisinden önce keyfi olarak mahkum edilen ve hapse atılan sayısız kişi adına konuşan yılmaz bir insan hakları savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun asılsız gerekçelerle hedef alınması ve yargılanması tesadüf değildir. Kendisiyle ve ailesiyle tam dayanışmamızı ifade ediyor ve Türkiye’deki sivil toplumun ve tüm vatandaşların sivil demokratik hedeflerini desteklemeye devam edeceğimizi belirtiyoruz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.