EnerjiManşet

Antalya NKP: “Bıraksak fay hattına santral kuracaklar”

0

Nükleer Karşıtı Platform’un Antalya başta olmak üzere bazı bileşenleri yayınladıkları bir basın açıklamasıyla Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmayı eleştirdi.

Bileşenlerin yaptığı açıklamada “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın dün fay hatlarıyla ilgili yaptığı açıklamayı şaşkınlıkla karşıladık. Bakan Yıldız’ın açıklaması hükümetin nükleer enerji konusundaki bilgisinin oldukça sınırlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Taner Yıldız nükleer santrallerde meydana gelen kaza ve sızıntıların sadece deprem kaynaklı olmadığını bilmiyor mu?Tarihin en büyük nükleer felaketlerinden birinin yaşandığı Fukuşima nükleer santralinin fay hattı üzerinde olamadığından haberi yok mu? Bir nükleer santralin depremden etkilenmesi için mutlaka fay hattı üzerine yapılmış olması gerektiğini mi düşünüyor? Bıraksak herhalde onu da yapacaklar.” denildi.

Açıklamada, nükleer enerji santralleri hakkındaki kaygı ve endişeler şöyle sıralandı:

  • 1999 depreminde İstanbul’da da diri fay yoktu ama kentte çok sayıda ev yıkıldı ve insanlar öldü. Depremler sadece fay hattı üzerindeki yapılarda hasara neden olmaz.
  • Zemin etütleri yeni başlamış bir yer için “fay hattı üzerinde değil” yorumunun yapılması işlerin aceleye getirildiğinin bir başka kanıtıdır.
  • Kıbrıs dalma batma alanında oluşacak büyük bir depremin, buraya etkisi ve oluşturabileceği tsunaminin yol açacağı tehlikeler hakkında hükümetin bir çalışması var mı, merak ediyoruz.
  • Bazı bilim insanların ölçümlerinde, Anadolu’nun hemen dibinde bir ters fayın varlığı saptanmıştı. Akkuyu’ya çok yakın olan bu hattan neden hiç söz edilmiyor?
  • Bakan Yıldız’ın nükleer santrali 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı yapacağız sözü hiçbir şey ifade etmiyor. Bu nasıl ispatlanacak, hangi bağımsız kuruluşlar inşaatı denetleyecek? Halk nükleer enerjiyi savunmayı kendine iş edinen bu hükümete nasıl güvenecek?

“Türkiye’nin enerji talebini karşılamak için nükleer santrale ihtiyaç duyulmadığının” da belirtildiği metinde “Enerji verimliğinden, doğaya zarar vermeyen enerji üretim biçimlerine kadar onlarca farklı üretim seçeneği olduğunu biliyoruz. Fukuşima kazası, nükleer santrallerin tehlikeleri konusunda yaptığımız uyarıların ne kadar yerinde olduğunu ne yazık ki acı bir örnekle herkese gösterdi. Nükleer enerjinin ucuz olduğunu artık hükümet bile iddia edemiyor.” denildi. Nükleer enerjinin güvenliği konusunda da “Güvenlik kültürünün yerleşmemesi nedeniyle metrobüslerin bile kaza yaptığı Türkiye’de, nükleer santralde ısrar etmek ateşle oynamaya benziyor.” denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 19 Haziran salı günü Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada “Akkuyu’da kurulacak nükleer santral herhangi bir fay hattı üzerinde bulunmuyor. Allah vermesin Türkiye’de 9 büyüklüğünde deprem olmamıştır ama Akkuyu, 9 büyüklüğünde bir deprem olacakmış gibi dizayn edilecektir” demişti.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.