Kültür-Sanat

Ankara Film Festivali başlıyor

0

23. Ankara Uluslararası Film Festivali, 15-22Mart tarihleri arasında başkentli sinemaseverlerle buluşacak. Bu yıl ”tek tipleşme” teması üzerine kurulan festivalin konuk ülkesi Mısır olacak.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca düzenlenen festival, basın toplantısıyla tanıtıldı. Vakıf Başkanı Oğuz Dönmez, toplantıda festivali bir kez daha Ankaralı sinemaseverlerle buluşturmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Festivalin bu yıl da renkli içeriğinin bulunduğunu ifade eden Dönmez, ”Festivalimizin 25, 50, 100 yıla kadar ulaşmasını diliyoruz” dedi.

Festivalin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çankaya Belediyesinin katkılarıyla düzenlendiğini belirten Dönmez, sponsorlara da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Festivalin Ulusal Uzun Film Koordinatörü Gürkan Büyükturan, 11 Kasım 2011’de hayata veda eden yönetmen Ömer Lütfi Akad’ın anısına festival kapsamında ”Vesikalı Yarim”in açılış filmi olarak gösterileceğini söyledi.

Büyükturan, filmin başrol oyuncusu Türkan Şoray ile senaristi Safa Önal’ın da açılışta yer alacağını kaydetti.

Ulusal Uzun Film Yarışmasına bu yıl 23 filmin başvurduğunu anlatan Büyükturan, yapılan değerlendirme sonucunda 8 filmin yarışmasına karar verildiğini belirtti. Festival çerçevesinde özel gösterimlerin de yapılacağını aktaran Büyükturan, ”1966’da müstehcen bulunarak, Danıştay kararıyla yasaklanan
ilk film özelliğini taşıyan ‘Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri’nin, Mimar Sinan Üniversitesinin katkıları, Heper ailesinin özel izni ve desteğiyle ilk kez gösterilecek” diye konuştu.

Festivalde Neler Var?
Bu yıl 23. kez düzenlenen festival kapsamında Aziz Nesin Emek Ödülü’nün
Burçak Evren’e, Kitle İletişim Ödülü’nün ise Orkestra Dergisi’nin yayınları
nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni Panayot Abacı’ya, Sanat Çınarı Ödülünün Prof.

Hamiye Çolakoğlu’na verilmesi kararlaştırıldı.

23. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması’na 23 film başvururken, festival yönetmeliğindeki koşulları taşıyan 16 film, Prof. Dr. Oğuz Onaran, Prof. Dr. Seçil Büker ve Prof. Dr. S. Ruken Öztürk’ten oluşan ön seçici kurul tarafından değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucuna göre 8
filmin Ulusal Uzun Film kategorisinde yarışmasına karar verildi. Bu filmler ve
yönetmenleri şöyle:

-”Canavarlar Sofrası”-Ramin Matin
-”Mar”-Caner Erzincan
-”Yangın Var”-Murat Saraçoğlu
-”İz”-M. Tayfur Aydın
-”Nar”-Ümit Ünal
-”Aşk ve Devrim”-F. Serkan Acar
-”Entelköy Efeköy’e Karşı”-Yüksel Aksu
-”Güzel Günler Göreceğiz”-Hasan Tolga Pulat
Festival kapsamında Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Film
Yarışması da gerçekleştirilecek.

Dünyanın Her Köşesinden

Festival kapsamındaki ”Dünyanın Her Köşesinden” bölümünde Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Arjantin, Fransa, İran ve Macaristan’dan filmler yer alacak.

Konuk ülke olarak belirlenen Mısır Sinemasının seçkin örneklerinin de yer aldığı festivalde, bu bölüm Mısır’ın Ankara Büyükelçiliğinin katkılarıyla hazırlandı. Festivalde izleyiciyle buluşacak Mısır filmleri şöyle:-”18 Gün”-Sherif Arafa, Kamla Abou Zikri, Marwan Hamed, Sherif El Bendari, Khaled Marei, Ahmad Abdalla, Yousry Nasrallah, Ahmed Alaa, Mariam Abou Ouf, Mohamed Ali
-”Esma”-Amr Salama
-”Kahire 678”-Mohamed Diab
-”Kahire’den Kaçış”-Hesham Issawi
-”Mikrofon”-Ahmad Abdalla
-”Tahrir 2011: İyi, Kötü ve Politikacı”-Ayten Amin, Tamer Ezzat, Amr
Salama.

Festivalin ”Usta İşi” isimli bölümünde Chantal Akerman’ın ”Budala Almayer” ve Bela Tarr ile Agnes Hranizky’nin ”Torino Atı” filmleri gösterilecek.

You may also like

Comments

Comments are closed.