İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Ankara Barosu: Hepimiz oradaydık

0

‘Çoklu baro’ yasasına karşı Temmuz 2020’de baro başkanları ve avukatların düzenlediği eylemlere katılan 23 avukata soruşturma açıldı. Avukatların ifadeleri bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca alınmaya başlandı.

Sıhhiye‘deki Ankara Adliyesi önünde soruşturmayı protesto eden Ankara Barosu‘na üye avukatlar adına konuşan Baro Başkanı Erinç Sağkan, “Soruşturmalarınıza, tutuklamalarınıza, her türlü baskınıza rağmen tekrar haykırıyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz” dedi.

Açıklama şöyle:

“3 Temmuz 2020 savunma tarihinde bir kilometre taşı; avukatların, meslek örgütleri olan baroların içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenme çabasına karşı tarihsel sorumluluklarını yerine getirdikleri ve kendi seçtikleri baro başkanlarına yapılan zulme karşı savunmayı savunmak için Ankara’da bir araya geldikleri tarihtir.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen, baskıya ve tahakküm çabasına karşı korkmadığını, susmadığını ve biat etmediğini haykıran binlerce meslektaşımız arasından seçilen 23 meslektaşımız hakkında başlatılan soruşturma mesneti korku ve niyeti gözdağı olan beyhude bir çabadan ibarettir.

Binlerce meslektaşımız içinden seçilen 23 meslektaşımız üzerinden öncelikle tüm meslektaşlarımıza ve devamında hakkını arayan ve arayacak olan her vatandaşa verilmeye çalışılan bu gözdağı, tam da baroların bölünmesinin hizmet ettiği korku imparatorluğunun önizlemesi olarak utanç tarihine çoktan geçmiştir.

Haklarında soruşturma başlatılan meslektaşlarımız, bizlere gözdağı vermek isteyenlerin “günah keçisi” ise bizlerin de onurudur. İsimleri sadece ısmarlama soruşturma evraklarında değil kutlu avukatlık mesleğinin mücadele tarihinin onurlu sayfalarında çoktan sonsuza nakşedilmiştir.

Bizler, ruhlarımıza ve bedenlerimize giydiğimiz ve ömrü kendi ömrümüze eşit cübbelerimizle aynen yemin ettiğimiz gün gibi her gün adalete gözdağı vermeye çalışan herkesin karşısında binlerce yürek, on binlerce bedeniz. Mesleğimiz uğruna gerekirse 3 Temmuz’da Ankara Adliyesi önünde gerekirse 28 Ocak’ta Savcılık makamındayız. Geriye kalan 363 gün korkunun, karanlığın, nefretin ve beyhude gözdağı çabalarının karşısında nerede olmamız gerekirse orada olacağız. Hep birlikte, çoğalarak, karanlığın kalbine 23 değil binlerce kez korku salarak…

Soruşturmalarınıza, tutuklamalarınıza, her türlü baskınıza rağmen tekrar haykırıyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz. Gözdağı nitelikli soruşturmalarınıza isim arıyorsanız söylüyoruz; hepimiz oradaydık. Bugün de buradayız, dünya döndükçe ve o cübbe giyildikçe burada olacağız.”

Ne olmuştu?

Beş binden fazla avukat bulunan illerde, asgari iki bin avukatla birden fazla  baro kurulmasına imkân veren Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 11 Temmuz 2020’de Meclis’te kabul edildi.  Anayasa Mahkemesi, yürütmenin durdurulması ve kanunun iptaline yönelik başvuruları reddetti.

Yasa yürürlüğe girmeden önce birçok ilden baro başkanları Ankara’ya yürüdü, yapılmak üstenen yürüyüş kentin girişinde durduruldu, baro başkanları yol kenarında bekletildi, polis avukatlara müdahale etti. Bu müdahale sonrası da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 23 avukat hakkında  “2911 Sayılı Kanunu’na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kasten yaralama”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “TCK 300. maddede düzenlenen Türk bayrağına yönelik suçların” işlendiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

Türkiye Barolar Birliği rakamlarına göre, Ankara Barosu’na 17 bin 598, İstanbul Barosuna 46 bin 52, İzmir Barosuna 9 bin 612 avukat kayıtlı. Türkiye’deki toplam kayıtlı avukat sayısı 127 bin 691. Dolayısıyla “çoklu baro” düzenlemesi beş binden fazla üyesi bulunan İstanbul, Ankara ve İzmir barolarını etkiliyor. 

Toplanan imzalarla İstanbul‘da yapılan başvuru kabul edildi ve İstanbul 2 Nolu Barosu kuruldu.

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.