ManşetTürkiye

Anayasa Mahkemesi’nden Cumhurbaşkanı’na, “Kararımız herkesi bağlar” yanıtı

0
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan

Can Dündar ve Erdem Gül’ün özgürlüklerine kavuşmalarını sağlayan hak ihlali kararı sonrası Anayasa Mahkemesi tartışmaların odağı haline geldi. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan konuyla ilgili açıklamada bulundu.

AYM Başkanı Zühtü Arslan, “Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı”nda yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının herke için ve tüm kurumlar için bağlayıcı olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan

Mahkeme kararlarının eleştirilebileceğini hatta eleştirilmesi gerektiğini, yargının bu şekilde gelişeceğini ifade eden Arslan, “Verdiğimiz kararlara göre varlığımızı hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık ve burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Arslan, “‘Son tartışmalardan bağımız olarak bireysel başvuru kararlarının doğasına, içeriğine yönelik ilkesel değerlendirmelerde bulunduğunu’ vurgulayan Arslan, “Yargıçlar kutsal varlıklar değildir. Bu nedenle mahkeme kararları eleştirilebilir, eleştirilmelidir. Aksi takdirde hukuk donar, gelişemez. Biz de kararlarımıza yönelik her tür eleştiriye saygı duyuyoruz. Ancak eleştirinin ötesinde tamamen hayali diyaloglar üreterek mahkememizi talimatla karar veriyormuş gibi gösteren, şahsıma ve üyelerimize yönelik tamamen yalan ve iftira niteliğindeki haber ve yorumları da kınıyor ve reddediyorum” diye konuştu.

“Herkesi bağlar”

112

AYM kararlarının herkesi ve her kurumu bağladığını belirten Arslan, kararları bugün alkışlayanların yarın başka bir kararda lanetleyebildiğine dikkat çekerek, “Kısacası Ankara’daki varlığımızı hatırlayanlar kararlara göre değişebiliyor. Verdiğimiz kararlara göre varlığımızı hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık ve burada olmaya devam edeceğiz”dedi.

Zühtü Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca şunun da bilinmesini isterim ki, kınayanın kınaması da övenin övgüsü de AYM’yi etkilemez. Ne övgüler ne de tamamen yalan ve uydurma haberler yoluyla yapılan karalama faaliyetleri üyelerimizin Anayasaya, kanunlara ve vicdanlarına göre hareket etme kararlılığını asla değiştirmeyecektir.”

“Başvuranın kimliğine bakmıyoruz”

Arslan AYM olarak bireysel başvuruda başvurucunun kimliğine bakmadıklarını, sadece işlerini yaptıklarını vurgulayarak, “Bağımsız ve tarafsız yargı organı olarak kimsenin yanında ya da karşısında değiliz. Sadece ve sadece hukukun ve adaletin yanındayız, haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısındayız. Bizim şiarımız da herkes için hukuk ve adalettir.”diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yaptıkları bireysel başvuru sonucunda ‘hak ihlali’ nedeniyle tahliye kararı vermesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert tepkisine yol açmıştı. Erdoğan, “AYM bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara sadece sessiz kalırım ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” açıklaması yapmıştı.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.