ManşetTürkiye

Anayasa Mahkemesi, Gergerlioğlu kararının gerekçesini açıkladı

0

Anayasa Mahkemesi, (AYM) Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvurunun reddi ile ilgili kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda başvurunun değerlendirilmesinde AYM’nin inceleme ve görev yetkisinin bulunmadığı belirtildi.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, istifa, milletvekilliğiyle bağdaşmayan bir görev veya hizmeti sürdürmekte ısrar ve devamsızlık hallerinden biri nedeniyle milletvekilliğinin düşmesi için Meclis Genel Kurulunca konuyla ilgili karar alınması gerektiği, kesin hüküm giyme veya kısıtlama hali söz konusu olduğunda ise bunun aranmadığı ifade edildi.

‘Hüküm giyme durumunda müracaat hakkı yok’

Milletvekilliğinin düşmesi konusunda AYM’ye başvuru hakkının bulunduğu ancak kesin hüküm giyme nedeniyle düşmede müracaat imkanının tanınmadığı belirtilen kararda şu ifadeler yer aldı:

Bu itibarla Anayasa’nın 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca kesin hüküm giyme veya kısıtlama sebebine dayanan ve bu konudaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesi suretiyle gerçekleşen milletvekilliğinin düşmesi hali, Anayasa’nın 85’inci maddesi kapsamının ve dolayısıyla Anayasa Mahkemesinin inceleme, görev ve yetkisinin dışında kalmaktadır.”

Gergerlioğlu milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Adalet Nöbeti başlatmıştı.

‘Başka talepler de incelenemez’

Bu nedenle AYM’nin, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin iptali isteminin yetkisizlik nedeniyle reddine karar verdiği bildirildi.

Kararda ayrıca Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesine yönelik başka adlar altında yapılacak taleplerin de incelenebilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medyadan yaptığı bir haber paylaşımı nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararını 19 Şubat’ta onayladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Gergerlioğlu hakkında kesinleşen yargı kararının okunmasıyla birlikte HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü. Ardından, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle AYM’ye başvuru yapıldı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.