Ekolojik YaşamManşet

Amed Kent Bostanları Projesi kayyumun durdurma teşebbüsüne rağmen devam ediyor

0

Amed Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandıktan sonra, belediye bünyesinde yürütülen Kent Bostanları projesi durduruldu. Ancak yıllardır ekolojik alanda çalışmalar yürüten gönüllüler, doğal ürünlerin yetiştirilmesi için küçük bir alanda çalışmalara başladı. Tamamen gönüllülük esasına dayanan çalışmalarda, tarlada çalışanlar arasında yıllardır ekoloji alanında mücadele veren Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Jeoloji Anabilim Dalı’nda yardımcı doçentlik yaparken KHK ile ihraç edilen Zeki Kanay, yine kayyum tarafından ihraç edilen Bışar İçli ve birçok gönüllü, çalışmaları kaldığı yerden sürdürüyor.

Merkeze bağlı Kababaş köyünde, yerel tohumları yaşatmak için çalışmalar yürüten Ekoloji Derneği üyeleri, 5 dönümlük bir tarlada komün anlayışıyla ekolojik tarım yapıyor. Gönüllüler, yerel tohumun gelişmesi ve yaygınlaşması için 200 bin fide yetiştirerek, Amed köylerinde ücretsiz dağıttı. Ekosistemin titizlikle korunduğu tarlada kimyasal ilaç ve gübre kullanılmazken, müdahaleler de organik ilaçlarla yapılıyor. Yerel tohumlarla çeşit çeşit ürünün yetiştirilmesi amaçlanıyor. Tarlada salatalık, biber, kavun, tere, roka, karpuz, soğan, sarımsak, kabak gibi ürünler yetiştirilirken, tüm işler gönüllüler tarafından yapılıyor.

Doğaya dönme mücadelesi

Yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Kanay, doğaya döndüklerini, yönlerini doğaya çevirdiklerini ifade etti. Kanay, “Topraktan sofraya gelen maddelere kadar doğal ürünler yetiştirmeyi amaçladık. Halkımızı ve çevremizi bilinçlendirmek istiyoruz. Kaybolan yerel tohumların peşine de düştük. 30 yıllık buğday, domates, biber, kabak, patlıcan tohumları bulduk. Bulduğumuz bu tohumları ekip 200 bin fide yetiştirdik ve tüm bu fideleri ücretsiz dağıttık. Bunu sadece yerel tohumun geri dönüşü karşılığında dağıttık” diye konuştu. İsteyen herkesin gelip çalışmalara katılabileceğini belirten Kanay, “Tarlada tamamen gönüllülük ve komün bir anlayış var, o şekilde çalışıyoruz. Yetiştirdiğimiz bütün ürünler topladığımız yerel tohumlardan. Ekolojik ürünler üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Kanay, Dicle Nehri kenarında, Sûrlu 40 aileye belediyenin yer verdiğini ve ailelerin üretim yaptıklarını anlatan Kanay, ailelerin bu durumdan çok fayda sağladığını, ancak kayyumdan sonra projenin durdurulduğunu aktardı. Bu projenin durdurulmasının çok üzücü bir durum olduğunu dile getiren Kanay, böylesi projelerin her geçen gün daha da yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

(Mezopotamya Ekoloji.org)

You may also like

Comments

Comments are closed.