Akbelen DirenişiDoğa MücadelesiEkolojiManşet

Amed Emek ve Demokrasi Platformu: Cudi, Lice ve Akbelen’deki ormanlarda suç işleniyor

0
Fotoğraf: MA

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Şırnak‘ın Silopi ilçesindeki Cudi Dağı‘nın eteklerinde ve Diyarbakır‘ın Lice ilçesinde devam eden orman yangınlarına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklama’da Muğla‘daki Akbelen Ormanı‘ndaki hukuksuz ağaç kesimine de dikkat çekildi.

Mezopotamya Ajansı‘nın aktardığına göre Platform, “Ülkenin batısındaki ormanlar rant için, bölgedeki ormanların güvenlikçi politikalarla yok edildiğini” kaydetti.

Kayapınar ilçesinde bulunan Roboskî Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında Platform adına açıklamayı okuyan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, “Devlet ve yetkililerin eliyle hem yangınlar çıkarılıyor, hem de ormanlar kesilerek rant için peşkeş çekiliyor. Bu ekoloji kırımına engel olmak isteyen halk da işkence ile gözaltına alınıyor. Cudi’de de yangınların önünü kesmek isteyen halka engel olunuyor” dedi.

Fotoğraf: MA

‘Doğa kıyımı, bir devlet politikası’

Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Nurjiyan Yıldırım ise “Şırnak’ın Cudi bölgesindeki orman yangını ile ağaçlar ve bölgedeki tüm canlılar yok ediliyor. Yetkililer tarafından yangına müdahale edilmediği gibi müdahale etmek isteyen vatandaşlara da engel olunmaktadır” diye konuştu.

Yıldırım, “Bölgedeki doğa kıyımı, uzun yıllardır güvenlik bahanesiyle bir devlet politikası olarak devam etmektedir” diyerek şunları ekledi:

Bu nedenle bölgedeki tüm doğal kaynakların talanı gibi orman yangınlarına da meşruluk kazandırılarak, yasal yollarla doğa ve yaşam suçları işlenmektedir. İnsanların yaşam alanları yok edilmekte; ormanlarda yaşam hakkına sahip tüm canlılar yanarak yok edilmektedir. Hava kirliliğine ve doğal felaketlere de zemin oluşturulmaktadır.

‘Orman yangınları ve ağaç kıyımı nefes almamızı zorlaştırıyor’

Ormanların tüm insanlığın ortak ve önemli yaşamsal parçası olduğunu aktaran Yıldırım, “Doğaya yönelik her türlü tutum çevre hakkı ile ilgilidir. Bu nedenle, orman yangınlarının en kısa sürede söndürülmesi hem doğanın tahrip edilmesinin önüne geçmek hem de çevre hakkına riayet etmenin bir gereğidir” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, şunları kaydetti:

Ormanlar bizlere geçmişten kalan miras değil, geleceğimizdir. Ormanları yakıp, ağaçları keserek geleceğimizi yok ediyorsunuz. Küresel ısınma, çevre kirliliği vb. nedeniyle ekolojik sistemin tehdit altında olduğuna dair aktivistler, çevre ve emek örgütlerinin tüm çağrı ve tepkilerine rağmen, bir yandan Lice ve Cudi’de yaşanan orman yangınları bir yandan Akbelen’de yaşanan ağaç kıyımı nefes almamızı daha da zorlaştırıyor.

orman

‣ Avukatlardan Akbelen için suç duyurusu
‣ İkizköylüler, Muğla Adliyesi önünde buluştu: Akbelen için adalet istiyoruz, hemen, şimdi!

Acil müdahale

Yıldırım, devlet ve devleti kontrol eden sermayenin yıkımı durdurmak yerine kanuna aykırı “çevresel felaketlere yol açacak politikalar yürüttüğünün” altını çizerek, şunları aktardı:

“Ülkenin batısındaki ormanlar rant için talan edilirken, bölgedeki ormanlar güvenlikçi politikalarla yok ediliyor. Anayasa hükmü uyarınca devlet; ormanları ve çevreyi korumak, zarar görmüş veya görmekte ise de derhal müdahale edip bu zararı engellemek ve etkili bir şekilde iyileştirmek zorundadır.”

‘İnsanlığın gemisi Cudi’de yanıyor’

Cudi’deki yangının ekosisteme verdiği zarara değinen Yıldırım, Cudi’nin Tufan‘da Nuh’un Gemisi‘nin indiği yer olarak da bilindiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Yani hepimizin aynı gemide olduğunu, tüm canlıların – insanların ve tüm doğa kaynaklarının- yaşamlarının birbirine bağlı olduğunu anlatmaktadır. Ekosistemi çok iyi anlatan ve olayın yaşandığına inanılan yer olan bir bölgeyi korumak tüm çevre ve yaşam savunucularının yanı sıra farklı inanışlara da sahip herkesin sorumluluğu olmalıdır. Çünkü Cudi’yi korumak içinde bulunduğumuz geminin başka yerlerde de su almasına engel olacaktır. Cudi doğa kıyımına karşı sembol bölge olmalıdır. Güvenlik ve ekonomi bahanesiyle rant politikalarını ve anlayışlarını kabul etmemek için Cudi’deki yangına acil müdahale için ses olalım. İnsanlığın gemisi Cudi’de yanıyor.”

orman

‘Hukuki süreç başlatılsın’

Yıldırım yangının ve bugüne kadar çıkarılan yangınların soruşturulmasını ve faillerin tespit edilerek hukuki sürecin başlatılmasını istedi.

Yıldırım yangınlara müdahale için gerekli alt yapı ve ekipmanların sağlanmasını, emek ve demokrasi güçlerinin de içinde olduğu Kuraklıkla Mücadele Eylem Planı‘nın hazırlanarak yangınlarla yok olan alanların ağaçlandırılmasını, bölgede çıkacak yangınlara söndürülmesi için ilgili kamu kurumlarının harekete geçmesini, yurttaşların çalışmalara katılmasına açık olması çağrısı yaptı.

İletişim Başkanlığı: Yangına yönelik iddialar doğru değil

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, 28 Temmuz’da “Cudi’de büyük bir yangın çıktı ve müdahale edilmesine izin verilmiyor” iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere ver vermişti:

Cudi Dağı’nda sıcakların etkisiyle otların tutuşması sonucu küçük çaplı bir örtü yangını çıkmış, ekiplerin müdahalesi ile 2 saat içinde söndürülmüştür.

Sosyal medya kullanıcıları ve çeşitli medya organları ise yangınların günlerce devam ettiğini, yetkililerin yangınlara müdahale etmediği gibi vatandaşların da müdahalesine izin verilmediğini kaydetmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.