İklim KriziEkolojiManşet

Amazonların yüzde 20’si artık karbondioksit kaynağı

0
Fotoğraf: luoman

Yapılan araştırma, gezegenin karbon yutağı olarak bilinen Amazonların yangınlar ve ormansızlaşma sonucunda yaklaşık yüzde 20’sinin atmosferde net bir karbondioksit kaynağı haline geldiğini ortaya koydu.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü‘nde (INPE) araştırmacı Prof. Luciana Gatti tarafından yürütülen araştırma, Amazon havzasının farklı bölümlerinde sensörler ile donatılmış uçaklar ile yapılan sera gazı ölçümlerine dayanıyor.

On yıl boyunca toplanılan verilere dayanan çalışma, gezegenin karbon yutağı olarak bilinen Amazonların yaklaşık yüzde 20’sinin atmosferde net bir karbondioksit kaynağı haline geldiğini ortaya koydu.

Sebebi ormansızlaşma

Bu büyük dönüşümün başlıca sebebi ise ormansızlaşma. Çünkü ağaçlar büyürken atmosferden karbondioksiti emiyor; ağaçların ölmesiyle de bu karbondioksit serbest bırakılıyor. Son yıllarda ise milyonlarca ağaç kesilerek veya orman yangınları sırasında öldü.

BBC’de çıkan habere göre henüz yayınlanmamış olan araştırma, küresel ısıtmayı azaltan bir karbon yutağı olan Amazonların düşünülenden çok daha büyük bir hızda karbon kaynağı haline geldiğini iddia ediyor. Yağmur ormanlarının çoğu ise özellikle de daha yağışlı yıllarda, büyük miktarlarda karbondioksiti emme yeteneğini hala koruyor.

NASA tarafından çekilen uydu görüntüleri Amazonlardaki ormansızlaşmanın boyutunu gösteriyor

Gatti: Her yıl daha kötüye gidiyor

Newsnight’a verdiği demeçte her yılın daha kötüye gittiğini söyleyen Gatti “Güneydoğudaki bu bölgenin önemli bir karbon kaynağı olduğunu gözlemledik. Islak bir yıl mı yoksa kuru bir yıl mı olduğu önemli değil. 2017-18 ıslak bir yıl, ancak bir farkı yok” dedi.

Prof. Gatti’nin ekip arkadaşı Carlos Nobre ise durumu “çok endişe verici” olarak nitelendirdi ve bunun “önemli bir devrilme noktasının başlangıcını” gösteriyor olabileceğini belirtti.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.