DünyaKültür-SanatManşet

Altın Küre’de ‘çeşitlilik’ krizi büyüyor: Ödüller iade, tören yayınlanmıyor

0
Dünyanın en prestijli sinema ödülleri arasında gösterilen Altın Küre‘de temsiliyette çeşitlilik krizi yaşanıyor. Ödülleri dağıtan Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA), üyeleri arasında siyahların bulunmaması sebebiyle bir süredir eleştirilirken, törenin yayıncısı Amerikan NBC kanalı, bu sebeple gelecek yıl Altın Küre’yi yayımlamayacağını duyurdu.

Aktör Tom Cruise da sahip olduğu üç Altın Küre’yi iade edeceğini açıkladı. Cruise, ‘Born on the Fourth of July’, ‘Jerry Maguire’ ve ‘Magnolia’ filmleriyle bu ödüle layık görülmüştü. Cruise’un bu adımı, HFPA’ya şimdiye kadarki en yüksek profilli ret.

Beş kez Altın Küre’ye aday gösterilen Scarlett Johansson da önemli değişiklikler olmaması durumunda sektörü organizasyonu boykot etmeye çağırdı. Avengers‘ın başrol oyuncusu Mark Ruffalo, sosyal medyada yaptığı paylaşımda HFPA’nın reformlarının “cesaret kırıcı” olduğunu yazdı ve “Yakın zamanda Altın Küre kazanan biri olarak, bu ödülü aldığım için gurur veya mutluluk duyamıyorum. Şimdi geçmişin yanlışlarını düzeltmenin zamanıdır” dedi. 

NBC, karara ilişkin yaptığı açıklamada ödülleri organize eden HFPA’dan geleceğe dair “anlamlı bir reform” görmek istediğini söyledi. Kanal, değişikliğin zaman ve çaba gerektireceğini söyleyerek ödül törenini 2023’te yayınlamayı umduklarını aktardı.

BBC‘nin haberine göre Hollywood‘ta ardı ardına gelen taciz skandallarının ardından kurulan Time’s Up (Zaman Doldu) hareketi de NBC’nin kararını “Hollywood için belirleyici bir an” olarak nitelendirdi.

HFPA’nın taahhütleri

Los Angeles Times gazetesinde yer alan bir haber üzerine, HFPA’nın hiçbir siyah üyesinin olmadığı ortaya çıkmış; aynı  zamanda birliğin içerisindeki usülsüzlük ve yolsuzluklar da öğrenilmişti.

HFPA da dün bu tartışmalara yönelik bir reform takvimi yayımladı. Kurum,  üyelerinin temsiliyetindeki çeşitliliği artıracağını taahhüt eden takvim için 18 aylık bir dönemi öngördü. Değişiklikleri olabildiğince çabuk ve kapsamlı bir şekilde uygulamak istediklerini aktaran birlik, açıklamasında “reformun gecikmiş olduğunu” da kabul etti.

Birliğin taahhütleri arasında üye listesinin şeffaf bir şekilde yayımlanacağı ve sadece California’dan değil, ABD genelinden de kültür sanat gazetecilerinin de kadroya dahil edileceği yer aldı.

Ayrıca bu yeni dönemle birlik, üyelerine çeşitlilik ve eşitliğin yanı sıra cinsel taciz hakkında da bilinçlendirme gibi eğitimler de verecek. Bununla birlikte üyelerin film ve TV stüdyolarından alacakları hediyelere de engel getirilecek.

Organizasyonu boykot eden kişi ve kuruluşlar ise, reform sürecinin yeterince hızlı olmamasından şikayetçi. Variety’ye göre, kurumlar, reformlar tam anlamıyla yürürlüğe girene kadar Altın Küre’yi ve diğer HFPA etkinliklerini boykot etmeye devam edecek.

NBC, HFPA’nın takvimini işaret ederek, “Bu büyüklükteki değişiklik zaman ve çaba gerektirir ve HFPA’nın bunu doğru yapmak için zamana ihtiyacı olduğunu hissediyoruz. Bu nedenle NBC, 2022 Altın Küre Ödül Töreni’ni yayınlamayacak. Organizasyonun planını uyguladığını varsayarsak, ödül törenini 2023 Ocak’ta yayımlamayı umuyoruz” dedi.

Time’s Up ise taahhütleri “göstermelik” olarak nitelendirdi ve daha iyisinin olabileceğini vurguladı. Bazı halkla ilişkiler şirketleri ile birlikte WarnerMedia, Netflix ve Amazon Studios da HFPA’nın etkinliklerine katılmayı reddettiğini duyurdu.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.