GündemManşetTürkiye

Altı yaşındaki çocuğu istismar Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı

0

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’ye yönelik cinsel istismar davasında,  sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalanma kararı çıkarıldı. Kadir İstekli dün gözaltına alınmıştı. H.K.G’yi altı yaşındayken 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile “evlendiren” Yusuf Ziya Gümüşel ise bugün gözaltına alındı.

Olayı BirGün’den Timur Soykan, duyurmuş ve haber Türkiye gündemine oturmuştu.

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada ön görülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar vermişti.

Dava kapsamında mahkemenin baba Yusuf Ziya Gümüşel ve ‘evlendirildiği’ Kadir İstekli hakkında yakalama kararı çıkarmasının ardından İstekli dün Pendik’te gözaltına alınmıştı.

Gümüşel ve İstekli’nin polis merkezindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatıma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

H.K.G’nin “evlendirildiği” Kadir İstekli hakkında ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianameyi kabul eden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 tarihine duruşma günü vermişti. Kamuoyu tepkilerinin üzerine geri adım atılarak mahkeme, duruşmanın 30 Ocak 2023 tarihinde görülmesini kararlaştırdı.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.