GündemManşetTürkiye

Altı yaşındaki çocuğun cinsel istismarı yargıda: İlk duruşma Mayıs’ta

0

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. altı yaşındayken babasının kendisini imam nikahıyla evlendirdiğini anlatarak şikayetçi olmuştu. Olayı BirGün’den Timur Soykan, günler önce duyurmuş ve haber Türkiye gündemine oturmuştu. H.K.G.’nin maruz bırakıldığı cinsel istismar yargıya taşındı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede altı yaşındayken H.K.G’nin zorla evlendirildiği Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi. İlk duruşma için ise aylar sonrasına, 22 Mayıs’a gün verildi.

Olayı duyuran Timur Soykan, haberin yayımlanmasının ardından birtakım gruplar tarafından hedefe konuldu. Gazeteci içerisinde tarikat bağlarının olduğu ve yıllar boyunca gizlenen olayla ilgili olarak dini kötülediği gibi gerekçelerle hedef gösterildi.

H.K.G.’nin kardeşleri bir Youtube kanalında paylaşılan videoda haberin asılsız olduğunu iddia ederek küçükken gelinlikle çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Kardeşlerin sorularına yanıt veren Timur Soykan, şu paylaşımda bulundu:

Oyun gibi gösterilen evlilik…

H.K.G. 6 yaşındayken 29 yaşındaki bir müritle imam nikahının kıyıldığını ve bunun da kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatmıştı.

Soykan, H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturmayı gizli ellerin örttüğünü söyledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, şüpheli Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı.

Şikayetin devamında H.K.G, cinsel ilişkinin kendisine Kadir İstekli tarafından oyun olarak gösterildiği belirtildi.

H.K.G. ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan sonra resmi nikah kıyıldığını söyledi.

17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis ekiplerine bildirildi. H.K.G.’nin o tarihte alınan ifadesinde, 7 Nisan 2012 tarihinde şüpheli Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi.

Kemik testine bir başkası sokuldu

Soruşturmada esnasında H.K.G.’nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G’nin 21 yaşında olduğu tespit edildi. Soruşturma yaşının 21 olarak görülmesinden dolayı takipsizlik kararı ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir’de alınan ifadesinde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. ile birlikte gittiğini, film çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine başka birisinin filminin çekildiği ve kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

Şüpheliler olay esnasında kendi aralarında konuştukları sırada bu konuşmalar H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.’nin yerine başka birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması yeterli iken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle şüpheli Kadir İstekli’nin Mehmet Emin M.’ye kızarak “Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz ama savcı iyi yedi” dediğini söyledi.

H.K.G.’nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığı’ndan istendi. H.K.G.’nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaneden doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için başka birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında “resmi belgede sahtecilik” suçundan soruşturma başlatıldı.

H.K.G cinsel istismarı ispatlamak için şüpheli Kadir İstekli ile olan konuşmalarını kayıt altına aldı. Bu kayıtlar bilirkişi raporu ile birlikte dosyaya sunuldu.

DHA’nın aktardığına göre; Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Kadir İstekli hakkında “Çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarının zincirleme halde işlenmesinden dolayı artırım uygulanarak 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Baba Yusuf Ziya Gümüşel  ve anne Fatıma Gümüşel hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.