İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Almanya’dan ‘Kavala kararına uyun’ çağrısı

0
Almanya‘nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, dönem başkanı oldukları Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi‘nde Alman hükümetinin temsilcisi olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Osman Kavala‘nın serbeste bırakılması çağrısı yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin (AİHM) bir yıl önce aldığı karara dikkat çeken Roth, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‘nden (AİHS) doğan yükümlülüklerini siyasi sebeplerle yerine getirmediğini tespit ettiğini söyledi.
 
DW Türkçe‘nin aktardığına göre, AİHM kararının kesinleşmiş olduğuna işaret eden Roth, Almanya’nın dönem başkanlığı içindeki önceliklerden birinin AİHM’nin kararlarına kısıtlama olmaksızın saygı duyulması ve bu kararların uygulanması olduğunu kaydetti.
 

Michael Roth.

Denetim süreci başlatılmıştı

Osman Kavala, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Gezi davasından 18 Şubat’ta beraat etmiş, ancak hakkında başka bir soruşturma olduğu gerekçe gösterilerek tekrar gözaltı kararı çıkarılmıştı. Beraat ettiği davadan tahliye edilmeden 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında “casusluk” suçlamasıyla tutuklu kalmaya devam eden Kavala 37 aydır Silivri Cezaevi’nde. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Aralık 2019’da Kavala’nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı. Ancak Türkiye’nin karara uymaması üzerine AİHM, bu yıl Mayıs ayında kesinleşen Osman Kavala kararının uygulanması için denetim süreci başlattı. AİHM kararlarının uygulanışını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de Eylül başında Ankara’ya bir kez daha Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” çağrısında bulunmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.