İnsan HaklarıManşet

Almanya’da ulaşım sektörü çalışanlarının ‘uyarı grevi’ 380 bin yolcuyu etkiledi

0

Almanya‘da ulaşım sektörünün çalışanları, ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikaların çağrısı üzerine dün (27 Mart) bir gün sürecek bir “uyarı grevine” gitti.

Alman sendikaları, ücret ve çalışma koşulları konusunda artan anlaşmazlık nedeniyle ülke çapında ulaşım grevine gideceklerini perşembe günü duyurmuştu.

Ulaşım çalışanlarının grevinin gece yarısı başlamasıyla birlikte havaalanları, otobüs ve tren istasyonlarında hayat durma noktasına geldi. Almanya Havalimanları Birliği‘ne göre, grevden yaklaşık 380 bin yolcu etkilendi.

‣ Emeklilik reformu Fransızları kızdırdı, genel grev başladı
grev

Fotoğraf: AP

Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ile Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG) yüksek enflasyona karşı daha iyi ücrete zorlamak için ulaştırma sektöründe çalışanları 27 Mart’ta bir günlük toplu uyarı grevine gitmeye çağırdı.

Ülkenin en büyük havalimanları olan Münih ve Frankfurt’ta uçuşlar askıya alındı. Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn, uzun mesafeli tren seferlerini iptal ettiyse de grev kararını ‘gereksiz ve bir amaca hizmet etmeyen eylem’ olarak nitelendirdi.

‣ Tren kazası sonrası Yunanistan’da genel grev
grev

Fotoğraf: AP

‘Onlarca yılda yapılan en büyük grev’

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, Bild am Sonntag’a yaptığı açıklamada, bunun on yıllardır yapılmış en büyük grev ve emek eylemi olduğunu söyledi.

Ver.di sendikası, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adına müzakere ediyor. EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor.

Sendika, hem Ver.di hem de kamu sektörü çalışanları için müzakerelere liderlik ederken, artan yaşam maliyetleri karşısında maaşlarının yetersiz kaldığı gerekçesiyle ulaşım sektörü çalışanları için zam talep ediyor. Almanya’da alışılmışın dışında yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 avro ücret artışı istiyor.

‣ Alman demiryolları Deutsche Bahn’ndan grev kararı
grev

Fotoğraf: AP

EVG ise çalışanların ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 avro daha fazla ücret talep ediyor.

Bazı sendikalar grev çağrısı yapan sendikaların ölçüsüz taleplerde bulunduğunu ifade etti.

Grevle birlikte sendikalar ile işverenler arasında yeni müzakereler başladı. Ülkede son yıllarda gerçekleştirilen en geniş çaplı iş bırakma kararıyla sendikalar, işverenler üzerinde baskı oluşturmayı amaçlıyor.

Kategori: İnsan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.