DünyaManşet

Almanya NDP’yi yasaklıyor

0

Almanya’da aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Partinin (NDP) yasaklanması için eyaletler düzeyinde ikinci kez düğmeye basıldı. NPD legal siyasi parti sayıldığı için hazineden para yardımı alıyor. Parti, aşırı sağcı terör hücreleriyle işbirliği yapmakla itham ediliyordu.

Almanya’nın 16 eyaletinin içişleri bakanlarından sonra eyalet başbakanları da Nasyonal Demokrat Parti’nin kapatılması için gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını onayladı.

Doğu Almanya’nın iki eyalet parlamentosunda temsil edilen aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin yasaklanması için yapılan ilk başvuru, usule aykırılık olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Davada sunulan delillerin büyük bölümünün, aynı zamanda devlet hesabına da çalışan üst düzey parti yöneticilerinden alınmış olması yüksek mahkeme tarafından inandırıcı bulunmamıştı. Davacı durumundaki devlet partiye sızdırılan ajanların kimliklerini açıklamadığı için söz konusu şahıslar şahit olarak dinlenememiş ve kapatma davası usul yönünden bozulmuştu.

Federal ve eyalet içişleri bakanları, bu yılın ortalarında ikinci kez bu engele takılmamak için istihbarat servislerine bilgi sızdıran Nasyonal Demokrat Parti’deki ajanları devreden çıkarmış ve kapatma talebini haklı gösterecek delillerin objektif kaynaklardan sağlanmasını kararlaştırmıştı. Eyalet içişleri bakanları bin sayfalık dosya haline getirilen delillerin aşırı sağcı partinin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına yeteceğine kanaat getirmişti.

‘İkna edeceğimizden eminim’

İçişleri bakanlarının aşırı sağcı partiyle ilgili toplantısına ev sahipliği yapan Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich’i ikna edeceklerinden emin olduğunu söyledi. Schünemann “Bütün hukuki riskleri tarttık. Dolayısıyla federal içişleri bakanının kapatma davasına onay vereceğini tahmin ediyorum. Onun onayı çok önemli. Çünkü delillerin yüzde 80’i Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından toplandı” şeklinde konuştu.

Eyalet hükümetleri, federal meclis ve federal hükümetle birlikte hareket etmenin davaya inandırıcılık kazandıracağı görüşünde birleştikleri için tek başlarına Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaktan vazgeçmişti.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ise delillerin yeteceğinden kuşkulu. Bakan, kapatma davasının yeniden reddedilmesi ihtimaline karşı Hür Demokrat Partili arkadaşlarını uyarıyor ve yüksek mahkemenin kapısından dönülmesinin Nasyonal Demokrat Parti’ye itibar kazandıracağını iddia ediyor. Leutheusser-Schnarrenberger, aşırı sağcı partinin ‘saldırganca ve mücadeleci ruhla’ devlet düzenini yıkmaya çalıştığını kanıtlamanın zor olduğu kanaatinde. Anayasaya göre ise bir siyasi partinin yasaklanabilmesi için devleti yıkmak için mücadele ettiğinin kanıtlanması gerekiyor.

‘Anayasa düşmanı bir kuruluş’

Berlin Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Profesör Gero Neugebauer bu kuşkuyu paylaşıyor. Neugebauer “Problem, şifahen ve fiilen anti demokratik eylemlerin olduğunu kanıtlama mecburiyetinde yatıyor. Ayrıca Nasyonal Demokrat Parti’nin hedeflerine şiddet yoluyla varmaya kararlı olduğunun da ispat edilmesi gerekiyor” açıklamasını yapıyor.

Profesör Neugebauer’in, aşırı sağcı partinin Anayasa düşmanı bir kuruluş olduğundan kuşkusu bulunmuyor:

“Parti, halk birliği ve otoriter sağ dikta kriterlerine dayanıyor. Yabancı düşmanlığı, Yahudi aleyhtarlığı ve şovenizm propagandası yapıyor. Bütün bu vasıflar aşırı sağcı parti olarak tanımlanmalarına yeter. Demokrasiye de temelden karşılar.”

Bağ olduğu kanıtlanamıyor

Nasyonal Demokrat Parti’nin, sekizi Türk dokuz göçmeni katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı terör hücresinin siyasi uzantısı olup olmadığı da merak konusu. Yakında başlayacak olan terör hücresiyle ilgili davanın sanıkları arasında partinin eski eyalet teşkilatı başkan yardımcısı da bulunuyor. Ancak aşırı sağcı partiyle Nasyonal Sosyalist teröristler arasında organize bağ olduğu kanıtlanamıyor. Parti Anayasa düşmanlığından dolayı kapatıldığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını duyurmuştu. Nasyonal Demokratlar Avrupa mahkemesinin farklı kıstaslar koyacağını umut ediyor. AİHM, Avrupa insan hakları ve temel hürriyetler konvansiyonu çerçevesinde kurulmuş olup öncelikle fikir ve örgütlenme hürriyetlerini kolluyor.

Alman siyasi partilerinin en büyük korkusu, Anayasa Mahkemesi’nin aşırı sağcı partiyi yasaklaması, AİHM’nin ise yasağı geçersiz sayması. Nasyonal Demokrat Parti’yi yasaklatmadaki tereddütler bu endişeden kaynaklanıyor. Başbakan Angela Merkel sözcüsü Steffen Seibert kanalıyla izlenecek prosedürle ilgili spekülasyonlara katılmayacağını duyurdu. Seibert “Bakanlar düzeyindeki karar süreci tamamlanmadan söylentilere ortak olmak niyetinde değiliz. İstişareleri ve kararları etkilememeye özen gösteriyoruz” dedi.

(Deutsche Welle)

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.