Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşet

Aleksey Navalni’ye 3.5 yıl hapis cezası verildi

0
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı 44 yaşındaki Rus siyasetçi Aleksey Navalni, dün  Moskova’da çıkarıldığı mahkemede daha önce hakkında verilen şartlı tahliye kararını ihlal ettiği gerekçesiyle 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce ev hapsinde bulunduğu süre göz önünde bulundurulan Navalni verilen cezanın 2,5 yılını cezaevinde geçirecek.
 
Rus Ceza İnfaz Kurumu, Navalni hakkında 2014’de aldığı cezayla ilgili uygulanan şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Mahkeme de Navalni’yi ülke dışında bulunduğu süre içinde adli kontrol gereği karakola giderek imza vermediği için suçlu buldu. Navalni ise mahkemede verdiği ifadede, hakkındaki suçlamayı “Almanya’da tedavi görüyordum” diyerek yanıtladı.
 
Muhalif politikacı, geçen yaz Sibirya’da bulunduğu sırada Sovyetler Birliği döneminde üretilen Noviçok grubundan bir madde ile zehirlenmiş ve ardından Almanya’ya götürülerek tedavi edilmişti. Yaklaşık beş aylık tedaviden sonra ülkesine dönen Navalni Moskova’da, havaalanında gözaltına alınmıştı.
 

Navalni’yi destekleyenlerin yaptığı ülke çapındaki gösterilerde çok sayıda protestocu da gözaltına alındı. 

Duruşmada, Putin’in Rus tarihine “iç çamaşırı zehirleyen Vladimir” olarak geçeceğini söyleyen Navalni, sağ olarak kurtulmayı başardığı saldırının sorumluları olarak Putin ve iç istihbarat teşkilatı FSB ajanlarını gösterdi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan duruşma için terörle mücadele operasyon ekipleri, mahkemenin etrafını ablukaya aldı. Binanın çevresi demir paravanlarla kaplandı.  Ayrıca adliyeye erişim yolları da kapatıldı. Atlı polisler devriye gezdi. 

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.