Ekolojik YaşamManşet

Akyatan2016’nın göç rotasını uydu üzerinden izleyebilirsiniz

0

WWF-Türkiye ve Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü, Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yuva yapan bir yeşil deniz kaplumbağasına uydu vericisi taktı. Akyatan2016 ismi verilen deniz kaplumbağasınn göç rotası uydu üzerinden takip edilebilecek.

48

Adana’daki Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 10 yıldır deniz kaplumbağalarını korumak için çalışan WWF-Türkiye, Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ile birlikte bir yeşil deniz kaplumbağasına uydu verici taktı. Bu uydu vericisi sayesinde “Akyatan2016” adlı yeşil deniz kaplumbağasının kış boyunca Akdeniz’de izleyeceği göç rotası takip edilebilecek.

49Akyatan Kumsalı’nın yeşil deniz kaplumbağası yuvalaması açısından Türkiye ve Akdeniz Havzası için önemli kumsallardan biri olduğunu belirten WWF-Türkiye Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç, “Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde dünya çapında tehlikede (endangered), Akdeniz’de ise önemli derecede tehlikede (critically endangered) statüsünde yer alan yeşil deniz kaplumbağasının göç rotasının bilinmesi doğa koruma çalışmaları açısından oldukça önemli. Artık kaplumbağanın kıyılardan ayrıldıktan sonra nerede kışladığını, nerede beslendiğini takip edebileceğiz. Bu sayede onları bekleyen tehlikelere karşı da önlem alabileceğiz.” dedi.

Akyatan2016’nın rotası kısa bir süre sonra seaturtle.org internet sitesinden izlenebilecek.

Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Akyatan Lagünü ile Akdeniz arasında Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin şekillendirdiği, Türkiye’nin en büyük kumulları yer alıyor. Bu kumullar, yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas) Akdeniz’deki en önemli yuvalama kumsallarından biri. Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, geniş bir memeli, amfibi, sürüngen ve kuş çeşitliliğine sahip. Alan çalışmalarına bugüne kadar farklı üniversitelerin farklı bölümlerinden 350’nin üzerinde gönüllü katıldı. 10. yılını tamamlayan kamp, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve akademik kuruluşlar arasında gerçekleşen en uzun çalışma özelliğini taşıyor.

Yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas)

Yeşil deniz kaplumbağasının Akdeniz’deki yuvalama bölgeleri Türkiye, Lübnan, İsrail, Mısır, Suriye ve Kıbrıs.

50Akdeniz’deki yeşil deniz kaplumbağası popülasyonunun yüzde 50’den fazlasının Türkiye’de yuvaladığı biliniyor. Yeşil deniz kaplumbağası, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde dünya çapında tehlikede (endangered) bulunan türler arasında yer alıyor, Akdeniz’de ise önemli derecede tehlikede (critically endangered) statüsünde.

Bu tür, Akyatan Kumsalı’nı Haziran-Temmuz aylarında yoğun bir şekilde yuvalama alanı olarak kullanıyor. Akyatan Kumsalı, yeşil deniz kaplumbağasının yuvalaması açısından Türkiye ve Akdeniz Havzası için önemli kumsallardan biri konumunda. Kumsal, iyi korunan ve insan etkisinin az olduğu bir alanda olması nedeniyle, Türkiye ve Akdeniz’de yeşil deniz kaplumbağasının geleceği açısından çok değerli.

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.