ManşetTürkiye

AKP yeni yargı paketini Meclis’e sunuyor

0

Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ‘Uzun tutukluluk sürelerine son vereceğiz’ dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Yeni Yargı Strateji Belgesi’ni Meclis Başkanlığı‘na sunacaklarını belirterek “Uzun tutukluluk sürelerine son vereceğiz” dedi. Yarın çalışmalarına başlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) açıklama yapan Muş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

39 maddelik ilk paket Meclis Başkanlığı’na sunulacak: ‘Yargı Strateji Belgesi’nin 39 maddeden oluşan ilk paketini Meclis Başkanlığı’na sunuyoruz. Yaptığımız görüşmelerde muhalefet partilerinin çok ciddi eleştirileri yok. Paket, çok olumlu bir paket. Belli suçlarda basit yargılama usulünü getirmiş olacağız. Uzun tutukluluk sürelerine son vereceğiz. Hukuk fakültelerinden mezun olanlar hukuk mesleklerine giriş sınavına girecekler buradan en az 70 puan almak zorundalar. Bu sene hukuk fakültelerine girenler dahil olmayacak. Paketle 15 yıllık avukatlara yeşil pasaport geliyor.

İmamoğlu İstanbul halkından özür dilemeli: (İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu) Davet edilmedi gibi bir mesele yanlış kendisi davet edilmiştir kendisi katılmamıştır. İstanbul halkından özür dilemelidir. Bu tip şımarık hareketlerin peşinden koşmayın. Tavsiyemiz İstanbul’un sorunlarına eğilmesidir.

‘Su ürünleri’ kanun teklifi: Su ürünleri ile alakalı kanun teklifimiz 19 maddeden oluşmaktadır. Amacımız balık varlığımızı sürdürülebilir hale getirmek. Marmara‘da Karadeniz‘de ve boğazlarda ışıkla avlanmayı yasaklıyoruz. Bunda ısrar edenlere yaptırımlarımız ağır olacaktır. Tekrarı halinde avlanma araçlarının el konulmasına kadar gidecek süreci başlatmış olacağız.’

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.