GündemManşetMedya-İnternetTürkiye

AKP, sosyal medyada ‘yeşil top’ uygulamasına son verdi

0
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, ‘Sosyal Medya Etik Kuralları’ doğrultusunda başlatılan ‘yeşil top’ uygulamasına son verildiğini açıkladı. Ünal, 40 gün süren ‘Etik farkındalık’ çalışmasıyla küfür, hakaret ve dezenformasyonun görünür kılındığını ve kamuoyunun gündemine taşınarak tartışılmasının sağlandığını belirtti.
 
Ünal, Twitter’dan yaptığı paylaşımda,”1 Mayıs 2020 tarihinde başlattığımız “Etik Farkındalık” çalışması, “Dijital Farkındalık” çalışmamızın 10 Haziran 2020’de başlaması ile sona ermiştir… Hakareti, küfürü, saldırganlığı, kısaca etik olmayan paylaşımları kamuoyu gündemine taşıyarak tartışılmasını sağlamış ve dezenformasyonla mücadelede turnusol etkisi oluşturmuştur” ifadelerini kullandı.
 
Ünal’ın paylaşımları şöyle: 
 

Ne olmuştu?

AKP’nin 12 maddede etik kurallarını açıklayan Mahir Ünal, sosyal medya hesaplarında, “etik kurallara uyacağım” ve “milli hesap” anlamına gelen işaretleri kullanan profilleri takip edeceğini duyurmuştu. Ünal’ın duyurusunun ardından  bu işaretleri kullanan hesaplar, kadın siyasetçi gazeteci ve oyuncuları hedef alarak hakaret ve cinsel saldırı tehdidinde bulunmuşlardı.

Son olarak Silivri Cezaevi’nde bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın eşi Başak Demirtaş‘a yönelik cinsel saldırı tehdidi içeren bir paylaşım yapan yeşil toplu hesabın kullanıcısı, kamuoyunun tepkisi ardından tutuklandı

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.