EmekEnerjiManşetUncategorized

Akkuyu NGS’de 500 kişi işten çıkarıldı

0

MERSİN- Akkuyu Nükleer Santrali’nde iş bırakma eylemi yapan işçilerin giriş kartları iptal edildi. 500 kişi işten çıkarıldı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Santrali’nde geçen günlerde iş bırakma eylemi yapan işçiler bu sabah giriş kartlarının iptal edildiğini öğrendi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) şantiyesinde Aydıner İnşaat’a bağlı olarak çalışan bir grup işçinin maaşlarında yapılan artışın yeniden ele alınması talebiyle başlattıkları iş bırakma eylemi işçi çıkarmakla sonuçlandı.

Mersin Odak Haber’in aktardığına göre; giriş kartı iptal edilen ve işten çıkarılan bir işçi şunları söyledi:

“Dün yapılan sesiz oturma eylemineden sonra bu sabah Akkuyu’da Aydıner şirketinde 500’e yakın işçinin kartı iptal edildi ve hiçbir hakkı verilmeden şu an hepsi polis ablukası altında. 250’ye yakın kalıpçı, 250-300’e yakın demirci toplam 500’e yakın işçi; başta ben olmak üzere jandarma iş yerine girmemizi engeledi. Şu an işçi kamplarında üç ayrı bölgede bekliyoruz.

Şirketten herhangi bi açıklama yok herhangi bir işçinin hakkı henüz verilmedi.Herhangi bir yere bir şirkete kesinlikle zarar verilmedi. Protesto bile edilmedi. Yok yere 500 işçinin çıkışını verdiler. Tek sebep eksik yatan paramızı istediğimiz için işten çıkarıldık.”

Akkuyu’da bugüne kadar neler yaşandı?

Mersin’in Gülnar ilçesinde inşasına devam edilen  Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) 19 Ocak’ta da bir patlama gerçekleşmişti.

2019’un yaz aylarında da  inşaat temelinde oluşan çatlakların üstüne 2020’de inşaat alanında su sızıntısı tespit edilmişti.

Kasım 2021’de de Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nde aylardır maaşlarını alamayan işçiler eylem gerçekleştirmişti.

Taşeron şirketlerde görevli yaklaşık 10 bin işçiden büyük bölümü Şubat’ta da toplu olarak iş bırakmıştı.

İşçilerin çalışma koşullarının oldukça kötü şartlarda olduğu da Pınar Demircan tarafından gündeme getirilmişti.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.