Akbelen DirenişiEkolojiManşet

Akbelen Ormanları’nı katleden LİMAK’ın patronu WWF-Türkiye üyesiymiş

0

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesindeki Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding’in ortak iştiraki YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için başlattığı ağaç katliamı ve kolluk güçlerinin direnen vatandaşlara sert müdahalesi günlerdir sürerken, Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye şubesi’nin (WWF Türkiye) Mütevelli Heyeti üyesi olduğu ortaya çıktı.

1975 yılından beri Türkiye’de doğal hayatı koruma mücadelesi veren vakıf konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Eru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfın ilkeleri ile uyuşmadığı nı ve Özdemir’in mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemlerinin başlatıldığını” duyurdu.

‘Yöre halkının mücadelesinin yanındayız’

Vakfın açıklamasında şunlar denildi:

“Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfımızın ilkeleri ile uyuşmaması ve vakıf tüzüğümüze aykırı olması sebebiyle mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemleri devam etmektedir. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) olarak İkizköy-Akbelen Ormanı’nda sürmekte olan maden sahası açma çalışmalarına karşı, sivil toplum paydaşları ve yöre halkının verdiği mücadelenin yanındayız. Maden sahası açma faaliyetlerinin acilen sona erdirilmesi için yetkililerden taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.