Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Akbelen nöbetinin 500’üncü gününde muhalefet: İkizköylülerin mücadelesi, bizim mücadelemizdir

0

CHP, EMEP, HDP, Sol Parti, TKP, TİP ve Yeşil Sol Parti’den Akbelen Ormanı için Bodrum‘da ortak açıklamada bulunularak Akbelen nöbetinin 500. gününde bölgedeki parti temsilcilerinin alanda olacakları duyuruldu.

İktidara yüklenilen açıklamada orman arazilerinin maden ocakları için ihale edilişine, kıyıların işgal edilmesine, tarihi doğal ve kültürel SİT alanlarının satılışına ilişkin eleştiriler yöneltildi. Muhalefetin “Böyle bir durumda o coğrafyada yağma, talan, rant, yolsuzluk, el ele kol kola gezmez mi?” diye sorduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Coğrafyasının yüzde 65’i orman vasfındayken, bu coğrafyanın yüzde 59’u maden sahası ilan ediliyor… Kıyıları- koyları, milli parkları, ormanları, hazine arazileri, imara açılarak parsel parsel satılıyor. Tarihi, doğal ve kültürel SİT derecelerinde iktidar eliyle rahatlıkla değişiklik yapılabiliyor.”

İkizköylülerin Akbelen Ormanı‘nı nöbetleşe korumalarına işaret ederek doğa mücadelesine değinen muhalefetin ortak açıklamasında “İşte bu coğrafyanın çoban ateşlerinden biridir, İkizköy-Akbelen ormanı direnişi. Şimdiye kadar ona yakın köyü yutan kömür üretimine ‘Yeter artık!’, ‘Dur!’ diyebilmiştir. İkizköylüler, Anayasa ve yasaları dayanak edinerek, meşru mücadeleleri sayesinde kendi yaşam alanlarını korudukları gibi bölgenin ekosistemi ve su kaynaklarını da koruyorlar” denildi.

Akbelen Ormanı’nı korumak adına başlatılan ‘çadır nöbeti’ne işaret edilen açıklamada “Kolluk güçlerince bir gece yarısı darp edilerek atıldıkları oldu. Ama yılmadan, usanmadan her şart ve koşulda yaşamı savunan İkizköylülerin orman nöbeti 500. gününe ulaştı. Mevcut siyasi iktidar kanunlara aykırı yönetmelik ve genelge çıkararak enerji şirketinin önünü açmaya çalışıyor. Şirketin hukuksuzca yaptığı orman kesimlerini ve zeytin ağacı sökümlerini fiili olarak durduran köylüler ve aktivistler, haksız hukuksuz bir şekilde yargılanıyor” ifadelerine yer verildi.

Soruşturmalarla gözdağı verilmeye çalışıldığına değinilen açıklamada köylü ve aktivistlerin, şirket ve şirket çalışanları hakkında yaptığı suç duyurularının ise hemen takipsizlikle sonuçlandırıldığına işaret edildi.

Ayrıca açıklamada Akbelen Ormanı için hazırlanan üçüncü bilirkişi raporuna da değinildi:

“Bu direnişin, son bilirkişi raporuyla kritik bir sürece evrildiğinin farkında olarak; tüm bu haksızlığa, hukuksuzluğa rağmen yaşam alanlarını savunmaktan vazgeçmeyen İkizköylülerin mücadelesi, mücadelemizdir diyor, Bodrum’dan bir kere sesleniyoruz:

Şimdiye kadar beraberdik bundan sonra da birlikte olmaya, dayanışmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.