ManşetSağlık

Aile hekimlerinden Erdoğan’a mektup: Yoksulluk hatta açlık sınırındayız

0

Sağlık Bakanlığı tarafından sorunlarına çözüm bulunmadığını söyleyen aile hekimliği çalışanları, bir açık mektup yayımlayarak sorunlarını anlattı.

Sözcü‘den Cem Yıldırım‘ın aktardığına göre, mektupta hekimler, “Aile sağlığı merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Hekimleri yoksulluk, hatta açlık sınırındadır” dedi.

Yıldırım’ın haberine göre hekimlerin mektubunda şu ifadeler yer alıyor:

 “84 milyon vatandaş ile direk temas eden 55 bin aile hekimliği çalışanı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından sorunlarımıza yönelik bir çözüm anlayışı göremedik. 

Ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik hiçbir faydası olmayan ve hekimlerin sözleşmelerinin feshini de kolaylaştıran, aile hekimleri kadar, motivasyon kaybı nedeniyle 84 milyon vatandaşı da olumsuz etkileyen sözleşme ve ödeme yönetmeliği için düzenleme yapılmamıştır.

Özellikle pandemi döneminde yoğun bakımlar hariç sağlık hizmetinin devamını sağlayan aile sağlığı merkezleri, kiralarını ödeyemez, temel masrafları karşılayamaz hale gelmiştir. Aile Hekimleri yoksulluk hatta açlık sınırının altında hakediş almaktadır.

Önerilerimiz dikkate alınmadığı için son bir yılda, 10 gün iş bırakma, 3 büyük miting ve sayısız basın açıklaması yaptık, haklarımız için mücadele ettik.

Birçok aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı asli kadrolarından ayrılarak norm kadrolarına geçmeye başlamış, ASM kirasını ödeyemediği için sağlık merkezini kapatma arifesine gelmiştir.

Buradaki yanlış yönetim, 84 milyon vatandaşın moralini ve sağlık durumunu etkilemektedir.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.