2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

AFAD’ın deprem donanımları için eksiklerini giderecek ihaleler iptal edilmiş

0
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) depremle ilgili donanım ve cihaz eksikliklerini gidermek için 2022’de çıktığı beş ihalenin, çeşitli gerekçelerle iptal edildiği ortaya çıktı. 

Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yer alan bilgilere göre; AFAD, 16 Mayıs 2022 tarihinde Deprem Kayıt Cihazı ve Ekipmanları ihalesine çıktı. İhalede, 10 adet 120 sn’lik genişbant sismometre 3 kanallı asgari 24 bit sismik sayısallaştırıcı gerçek zamanlı veri iletişim yazılımı ve 10 adet deprem gözlem istasyonu kabini ve kurulumu alınması planlanıyordu. Ancak ihale, 23 Mayıs’ta iptal edildi. İptal gerekçesi ise, “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin ve yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması…”

Gerekçe; kurum yapısının değişmesi 

AFAD’ın 10 Haziran 2022 tarihli, “Deprem İvmeölçer Cihazı ve Ekipmanları” ihalesinde ise 25 adet deprem ivmeölçer cihazı, 30 adet deprem gözlem istasyonu kabini ve kurulumu hizmeti alınacaktı. Ancak bu ihale de gerçekleştirilemeyerek iptal edildi.

Bu ihalenin iptal gerekçesi de, “9 Haziran 2022 tarihli ve 31861 sayılı Resmi Gazete ile kurum yapısının değişmesi” olarak açıklandı.

Teklif veren çıkmadı

AFAD’ın 30 Haziran 2022 tarihli, “Deprem Kayıt Cihazı ve Ekipmanları Alımı” ihalesinin ise ihaleye geçerli teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle iptal edildiği belirtildi. Bu ihalenin sonuçlanması halinde AFAD, “10 adet -120 sn’lik genişbant sismometre üç kanallı asgari 24 bit sismik sayısallaştırıcı gerçek zamanlı veri iletişim yazılımı, 10 adet deprem gözlem istasyonu kabini ve kurulumu” satın alacaktı.

Kurumun 17 Ekim 2022 ve 24 Ekim 2022’de iki ayrı ihalesi daha iptal edildi. 17 Ekim tarihli, “Deprem İvmeölçer Cihazı ve Ekipmanları Alımı” ihalesinde de ihaleye geçerli teklif veren istekli çıkmadı. İhalede, 20 adet deprem ivmeölçer cihazı ve 25 adet deprem gözlem istasyonu kabini ve kurulumu alınacaktı.

24 Ekim 2022 tarihli “Deprem Kayıt Cihazı ve Ekipmanları” alımı ihalesinin de teklif veren olmadığı gerekçesiyle iptal edildiği belirtildi. Söz konusu ihale ile “8 Adet deprem kayıt cihazı (*120 sn’lik genişbant sismometre, * 3 kanallı asgari 24 bit sismik sayısallaştırıcı, gerçek zamanlı veri iletişim yazılımı), 8 adet deprem kayıt cihazı kabini ve kurulumu” alınması hedeflenmişti.

AFAD Müdürü ‘Geç kalmadık’ dedi, muhabir itiraz etti

Bu arada, AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Habertürk TV canlı yayınına bağlanarak depreme müdahalede geç kalmadıklarını öne sürdü. 

Tatar, “Geç kalma gibi bir şey söz konusu değil. Bir afete nasıl müdahale edilmesi gerekiyorsa ilk andan itibaren bu yapılmıştır. Bunu çok net olarak söyleyebilirim. AFAD merkezi yerleşkede 7/24 konaklayan biri olarak söylüyorum, 5 dakika içerisinde devletin bütün kurumları burada toplanmış durumda. Şunu tartışmaktan artık lütfen vazgeçelim” dedi.

Tatar’ın sözlerinin ardından program sunucusu Mehmet Akif Ersoy şunları söyledi:

“Şunu derseniz bize ‘Biz bu süreci atlatıp ondan sonra eksiklerimizi konuşalım’ hay hay baş üstüne. Ama ‘Geç kalmadık hiçbir şekilde’ diyorsanız… Enkaza müdahale biz gittiğimizde henüz yapılmamıştı. Orada AFAD’ın merkezi de zarar görmüştü. Müdahale edecek olanların zaten depremzede olduğu konuşuldu. Hatay‘da da Kahramanmaraş‘ta da Adıyaman‘da da benzer durumlar vardı.”

Tatar’ın yanıtı ise şöyle oldu:

“Şunu demeye çalışıyorum. 110 bin kilometre alana yayılmış bir etki alanından bahsediyoruz. Bu kadar geniş bir coğrafyaya hakikaten müdahale kolay değil. Ülkenin bütün bileşenleri devletin imkânlarını kullanarak bölgeye ulaştılar. Süreç sonuçlandıktan sonra her kurum da kendi içerisindeki özeleştirilerini yaparlar. Ama şu aşamada sizden tek ricamız, bu sürece çok hızlı bir şekilde reaksiyon gösterip katkı sunmak zorunda. Artçı depremler devam ediyor.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.