ManşetTürkiye

Af Örgütü, ‘Güneydoğu’da 200 bin insanın hayatı tehlikede’

0

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Türkiye’nin Güneydoğu illerinde süren operasyonları eleştirerek, “Hükümetin saldırıları 200 bin kişinin hayatını tehlikeye atıyor” yorumunda bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, hükümetin 23 Temmuz’da “Barış ve Huzur Operasyonu” adıyla başlattığı operasyonlar kapsamında uygulanan uzun süreli sokağa çıkma yasaklarını da eleştirdi. Örgüt, “bölge halkının toplu olarak cezalandırıldığını” savundu.

5

Sokağa çıkma yasağı uygulanan bölgelerde incelemede bulunan Af Örgütü’ne göre, “Bölge halkı sert ve keyfi uygulamalar nedeniyle büyük zorluk içerisinde yaşıyor”.

“Güvenlik güçlerinin ilçelere ambulansların girişini dahi engellediği yönünde bilgiler geliyor. Elektrik ve su kesintilerinin yanı sıra gıda ve sağlık hizmetlerine erişimin zorlaşması bölge halkı üzerinde yıkıcı bir etki bırakıyor” diyen Af Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, adım atılmaması halinde durumun daha da kötüleşmesinin olası olduğunu belirtiyor.

Af Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, “Türk yetkililerin bölgede güvenliği sağlama ve şüphelileri gözaltına alması meşru. Ancak insan hakları yükümlülüklerine de uymaları gerekiyor” diyor.

Operasyonlarda, PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H ile çıkan çatışmalar nedeniyle sivil halktan 150’den fazla kişinin öldüğü yönünde haberlerin geldiğini belirten Af Örgütü, “Hayatını kaybedenler arasında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da var” diyor.

13 Ocak’ta PKK’nın Diyarbakır’ın ilçesi Çınar’da düzenlediği ve ikisi çocuk birisi bebek toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya da vurgu yapan Af Örgütü, saldırıda 39 kişinin de yaralandığını hatırlatıyor.

Yerleşim bölgelerinde devam eden operasyonlarda ağır silahların ve keskin nişancı tüfeklerinin kullanıldığını belirten Af Örgütü, “Güvenlik güçleri için hiçbir tehdit teşkil etmeyen sıradan vatandaşların hayatı tehlikeye giriyor” diyor.

Türkiye’de güvenlik güçleri yaklaşık altı aydır özellikle Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır’ın bazı ilçelerinde PKK’ya yönelik operasyonlar düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta yaptığı konuşmalarda “Operasyonlar tüm hendekler kapatılana kadar sürecek” demişti.

 

(BBC Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.