ManşetEkolojiTürkiye

Adana Portakal Çiçeği Festivali: Kömürlü termik santraller deniz kaplumbağalarını tehdit ediyor

0

Adana Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği (ÇETKO) deniz kaplumbağası kostümü ile Adana’da gelenekselleşen Portakal Çiçeği Festivali’ne katıldı. Dernek üyeleri Adana’nın, küresel ölçekte tehlike altında olan deniz kaplumbağasının yuvalama sahillerinden Sugözü’ne yapımı devam eden Hunutlu kömürlü termik santrali hakkında ziyaretçileri bilgilendirdi.

ÇETKO, bu yıl doğa ve su temalı kostüm yarışmasında, deniz kaplumbağası kostümüyle Adana’daki yuvalama alanı santral inşaatına feda edilen deniz kaplumbağalarını ve Adana’nın temiz hava hakkını temsil etmek üzere alanda bulundu.

‘Sugözü kumsalı yeşil deniz kaplumbağasının varlığını korumak için önemli’

Yeşil deniz kaplumbağası (C. mydas) Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’de tehlike altındaki canlı statüsünde. Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki kumsalları, yeşil deniz kaplumbağasının tüm Akdeniz’deki popülasyonunun yüzde 80’ine, tüm Türkiye’deki popülasyonun ise yüzde 91,5’ine ev sahipliği yapıyor.

Adana’da yapılan Hunutlu termik santrali, Sugözü Kumsalı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına İlişkin 2009-10 sayılı Genelge’ye göre korunması gereken önemli bir deniz kaplumbağası yuvalama alanı olan bölgede bulunuyor. ÇETKO tarafından yapılan açıklamada santralin yalnızca yuvalama alanını etkilemekle kalmayacağı, aynı zamanda Akdeniz ekosisteminin sağlıklı işleyişini de bozacağı belirtilerek “Dolayısıyla, yeşil deniz kaplumbağasının tüm Akdeniz’deki popülasyonu, Türkiye’de etkin korunan kumsalların varlığına bağlı” denildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türün milyonlarca yıldır devam eden yaşam döngüsünde, İskenderun Körfezi ekolojik açıdan uygun ortamı sağlıyor. Körfezde hali hazırda iki kömürlü termik santral bulunuyor. Bunlardan biri olan Sugözü termik santrali, yeni yapılan ve bir Çin yatırımı olan Hunutlu ithal kömürlü termik santraline sadece 1.8 km uzaklıkta. Geçen yıl eldeki verilerle Hunutlu termik santralinin fizibilitesini ortaya koyan çalışmaya göre santral, 30 yıllık işletme ömrü boyunca kendini geri ödeyemeyecek bir yatırım olacak.”

‘Proje Adana’nın temiz havasına, insanına mal olacak’

Festivale katılan ÇETKO Başkanı Dr. Sadun Bölükbaşı, Adana’da mevcut enerji ve endüstri yatırımlarından dolayı havadaki zehirli partikül maddelerin Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliği limitlerinin üç katı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Sağlık ve Çevre Birliği’nin en yeni çalışması, Adana’daki termik santrallerin yaklaşık 114 milyar TL sağlık maliyetine ve dört bin kişinin erken ölümüne neden olduğunu ortaya koyuyor. Ekonomik açıdan bakıldığında ise, 2020 koşulları altında hesaplanan fizibilite çalışması günümüzün koşullarına uyarlandığında, Hunutlu termik santralinin geri ödemesinin imkansız hale geleceği aşikardır. Havayı, suyu, toprağı zehirleyecek, halk sağlığını tehdit edecek, iklim krizi çağında fosil yakıtları geride bırakmamız gerekirken Türkiye’nin kömür bağımlılığını artıracak Hunutlu Kömürlü Termik Santral projesi kabul edilebilir bir proje değil.”

‘Kaplumbağa kömür sevmez’

Adana’ya Temiz Hava kampanyasını başlatan ve Doğu Akdeniz Çevre Platformu’nun bir üyesi olan Dr. Bölükbaşı sözlerine şöyle devam etti:

“Change.org’ta iki yıl önce ‘Adana’ya temiz hava’ ismiyle başlatılan imza kampanyasına bugüne kadar tüm Türkiye’den 113 binden fazla kişi destek verdi. Yıllardır devam eden mücadelemizi, Adana’ya yeni bir kömürlü termik santral istemediğimizi, ‘Adana Portakal Çiçeği Festivali’nde de söylemiş olduk. Adana’ya kömürün is kokusu değil, portakal çiçeklerinin kokusu yakışır’ dedik. Kampanya bileşenlerini temsilen ÇETKO olarak deniz kaplumbağası kostümünü giydim ve festival kortejine katıldım. Kostüm, farkındalık yaratmak adına etkili oldu. Tüm çabamız, Hunutlu termik santralinin faaliyete geçmemesi; Adana’ya temiz hava, geleceğimizi korumak için…”.

Festival alanında deniz kaplumbağası maketi ile fotoğraf çektiren ziyaretçiler, Hunutlu termik santrali hakkında bilgilendirildi. Kortej geçişinde ise “Kaplumbağa kömür sevmez” pankartı taşıyan deniz kaplumbağası kostümü dikkat çekti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.