DünyaManşet

AB’nin 2021 yılı için ilham verenler listesinin başında Özlem Türeci ve Uğur Şahin yer aldı

0

Avrupa Birliği (AB) tarafından 2021 yılı için hazırlanan ilham veren olaylar listesinin ilk sırasında “bilimin gücü” başlığıyla, koronavirüs aşısını geliştiren Almanya biyoteknoloji firması BioNTech‘in kurucuları bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin‘e yer verildi.

Listede ayrıca yeşil dönüşüme dikkati çekmek için Avrupa‘yı dolaşan tren de yer aldı.

‘Herkes için ilham verici’

AB Komisyonu‘nun sosyal medya hesabında paylaşılan listede, 2021’in tüm zorluklara rağmen dayanışma, liyakat ve umut içeren ilham verici hikayelere de sahne olduğu belirtildi.

Türeci ve Şahin’in koronavirüs aşısını geliştirerek milyonlarca kişinin hayatını kurtardıkları için Liyakat Nişanı ile ödüllendirildikleri de hatırlatılarak, “Herkes için ilham verici” ifadeleri kullanıldı.

AB’nin listesinde ikinci sırada “dayanışmanın gücü” başlığıyla 350 milyon doz aşının AB ülkelerince COVAX programı aracılığıyla düşük ve orta gelirli ülkelerle paylaşılması gösterildi.

Üçüncü sırada “fikirlerin gücü” başlığıyla Avrupa’nın Geleceği Konferansı‘nın başlatılmasına yer verildi.

Listede Avrupa’yı dolaşan tren, Erasmus+ programının 35. yılı dolayısıyla 2 Euroluk bozuk paranın yeni tasarımı, İtalyalı sporcu Beatrice Vio‘nun Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları‘nda altın madalya kazanması ile iki yeni Galileo uydusunun uzaya gönderilmesi sıralandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.