DünyaGündem

AB’den uyarı”yargıya mudahale etmeyin”

0

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmasına ilişkin açıklama yaptı. AB, yargı sürecinin “bağımsızlığı ve tarafsızlığının garanti altına alınması” gerektiğini vurguladı. Birliğin yürütme kolu olan AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada yolsuzluk iddialarının tarafsız şekilde yürütülmesinin ilgili yetkililerin sorumluluğu olduğu kaydedildi.
Komisyon’un Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti’nden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin Sözcüsü Peter Stano tarafından yapılan açıklamada, hükümetin “soruşturmaya müdahale etmeyeceği ve soruşturmada yargıyı destekleyeceğine” dair teminatının da olduğuna dikkat çekildi.

”Gelişmeleri takip ediyoruz”

Stano’no yaptığı açıklamada:“Bu gelişmeler tabii olarak dikkatimizi çekmiştir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Komisyon, yargı sürecinin tarafsızlığı ve bağımsızlığının teminat altına alınması ihtiyacının altını çizer. Komisyon, hükümetin soruşturmaya müdahale etmeme ve bu konuda yargıyı destekleyeceği taahhüdünü not eder. Ayrıca, suç iddialarının tarafsız şekilde soruşturulmasının ilgili yetkililerin sorumluluğunda olduğunu hatırlatır.”

Son raporda ”yolsuzlukla mücadele”
AB Komisyonu Ekim’de açıkladığı ilerleme raporunda yolsuzlukla mücadeleye geniş yer ayırmıştı. Milletvekillerinin yolsuzluk iddialarına karşı dokunulmazlık sınırlarının çok geniş olduğu, Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi’nin etkili uygulaması için kuvvetli siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğu vurgulanmış, siyasi partilerin finansmanı konusunda sorunlar olduğuna dikkat çekilmişti. Siyasilerin ve kamu görevlilerinin mal varlıklarının tespitine yönelik düzenlemelerin kuvvetlendirilmesi talep edilmiş, “Yolsuzlukla mücadele davalarında tarafsızlık ilkesine ilişkin endişeler sürmektedir” tespiti yapılmıştı. Deniz Feneri Davası’na da atıf yapan AB raporu, kamu ihalelerinde devlet memurlarına verilen cezaların da 5-12 yıldan 3-7 yıl aralığına düşürüldüğüne dikkat çekti.

Haber:Ajanslar

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.