Dünya

ABD’de ikinci general skandalı

0

CIA Başkanı David Petraeus’un evlilik dışı ilişkisi yüzünden istifa etmesinin üzerinden bir hafta geçmeden, bu kez de ABD’nin Afganistan’daki Kuvvet Komutanı General John Allen hakkında soruşturma açıldı.

Bir kadına “uygunsuz e-posta mesajları” göndermekle suçlanan General Allen iddiaları reddediyor.

Soruşturma kapsamında, generalin Florida’da yaşayan Jill Kelley’e son iki yıldır gönderdiği 30 bin sayfalık e-posta mesajları ve diğer belgeler inceleniyor.

Bu yazışmaların cinsel içerikli oldukları için mi, yoksa gizli bilgiler içerdikleri için mi uygunsuz görüldüğü konusunda yetkililer henüz açıklama yapmadı.

Jill Kelley, Florida’da “sosyete çevrelerinin ünlü bir siması” olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda ABD Merkez Komutanlık karargahının bulunduğu Tampa’daki üste yaralı askerler ve asker aileleri ile ilişkilerden sorumlu bir gönüllü.

Kelley’nin adı ilk olarak Petraeus skandalında geçmişti.

Kelley FBI’dan bir arkadaşına başvurarak imzasız tehdit mesajları aldığını söylemişti.

Bunun üzerine başlatılan soruşturmada, mesajların General Petraeus’un biyografisini yazan Paula Broadwell’den geldiği tespit edildi ve Broadwell’in general ile ilişkisi böylece ortaya çıkarıldı.

Reuters ajansına bilgi veren bir yetkili “iki kadının Petraeus’u paylaşamadığını ve generale kimin daha yakın olduğu konusunda çocukça bir kavgaya tutuştuğunu” söyledi.

Kelley’nin General Petraeus’un aile dostu olduğu, aralarında bir ilişki bulunmadığı belirtiliyor.

NATO komutanlığı tehlikede

General John Allen, Afganistan’daki ABD birliklerinin komutasını Temmuz 2011’de Petraeus’tan devralmıştı.

Bu hafta NATO’nun Avrupa Kuvvetler Komutanlığı görevine getirilmesi bekleniyordu ancak ataması soruşturma sonuçlanana kadar durduruldu.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, General Allen’in Afganistan’daki görevini sürdüreceğini ancak NATO adaylığının ertelenmesi talebinde bulunduğunu ve Başkan Obama’nın da buna onay verdiğini açıkladı.

Savunma Bakanı, General Allen’in Afganistan’daki performansını överek, Taliban’a karşı savaşta önemli rol oynadığını söyledi.

Broadwell’in bilgisayarı inceleniyor

Öte yandan Cuma günü istifa eden CIA Başkanı General Petraeus’un sevgilisi Paula Broadwell’in evinde dün gece arama yapıldı.

FBI ajanlarının en az iki bilgisayar ile başka belgelere el koyduğu belirtiliyor.

Broadwell’in bilgisayarında gizli bilgiler bulunduğu öne sürülmüştü.

Petraeus sevgilisine gizli bilgi vermediğini, eğer elinde böyle bilgiler varsa bunları gazetecilik amacıyla gittiği Afganistan’da başka komutanlardan toplamış olabileceğini söyledi.

Paula Broadwell geçen ay yaptığı bir konuşmada Libya’da gizli Amerikan tutukevleri bulunduğunu, Bingazi konsolosluğuna yapılan saldırının da CIA’in burada tuttuğu bazı kişileri serbest bırakma amaçlı olduğunu öne sürmüştü.

Guardian gazetesine göre Broadwell, General Petraeus’un da durumdan haberdar olduğunu da ileri sürüyor.

Başkan Obama’nın tutsak almasını 2009 yılında yasakladığı CIA ise bu iddiaları reddediyor.

Ancak Washington’da bazı çevreler Petraeus skandalının generalin Bingazi konusunda Kongre’ye bilgi vermesinden hemen önceye rastladığına ve tanıklığın şimdi iptal edildiğine dikkat çekerek, zamanlamasını sorguluyor.

General Petraeus, biyografi yazarı Broadwell ile ilişkisinin ordudan emekliye ayrılıp CIA şefi olduktan iki ay sonra başladığını ve dört ay önce son bulduğunu söylüyor.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.