Hayvan HaklarıManşet

ABD-Meksika sınırındaki duvar yaban hayatını tehdit ediyor

0
jaguar
Fotoğraf: Reuters

ABD ve Meksika’nın bir bölümünü içine alan Sonora Çölü‘nde yaşayan jaguarlar, duvarla ikiye bölünmüş Amerika ve Meksika sınırında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Çevreciler, yasadışı göçü durdurmak amacıyla inşa edilen duvarların yaban hayatı için ölümcül olduğunu söylüyor.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi‘nden Laiken Jordahl, habitat bağlantısının ekosistemlerin sağlığı için önemli olduğunu belirtiyor:

Hayvanların dolaşabilmeleri, yiyecek ve su bulabilmeleri, eş bulabilmeleri gerekiyor. Birbiriyle bağlantılı geniş alanlara sahip olmak kritik önem taşıyor.

Trump’ın sınır duvarı için Amerikan yerlilerinin kutsal mezarlıkları yerle bir ediliyor
jaguar

Fotoğraf: Reuters

İklim kriziyle yaban hayvanları kentleri terk ediyor: Dünyamız bir yok oluş krizi yaşıyor

‘Jaguarların devasa alanlara ihtiyacı var’

AFP’nin aktardığına göre, bilim insanları Meksika tarafında yaklaşık 150 jaguar olduğunu düşünüyor; Amerika tarafında ise son yıllarda sadece yedi jaguar görüldüğü belgelendi.

Jordahl, Jaguarlar’ın Meksika’daki Sonora’dan Arizona’ya geldiğini ancak duvarlarla karşılaştığını söylüyor:

“Tek bir jaguar yüzlerce ya da binlerce dönümlük arazide dolaşabilir, birkaç gün içinde yüzlerce kilometre yürüyebilir. Kullanabilecekleri devasa alanlara ihtiyaçları var.”

Jordahl, sınırda inşa edilen duvarın göçleri durdurduğunun ve bu nedenle Meksika gri kurdu ve jaguar gibi hayvanları kurtarmak için yüz milyonlarca dolar harcayan hükümetin koruma çalışmalarına zarar verdiğinin altını çiziyor.

Fotoğraf: Gregory Bull / AP

Türlerin yaşam hakkı ve İkizdere*

Duvarlar hayvanları savunmasız hale getiriyor

Arizona‘da nesli tükenmekte olan bitki ve hayvanlara ev sahipliği yapan 117 bin dönümlük Buenos Aires Ulusal Vahşi Yaşam Sığınağı‘nın güney kenarında 9 metre yüksekliğindeki duvarı şöyle değerlendiriyor:

“Bu duvar, açıkça tüm bu ekosistemi Meksika’daki vahşi topraklardan ayıracak; duvarın bu tarafındaki ve diğer tarafındaki hayvanları kuraklığa, iklim değişikliğine ve soy içi üremeye karşı daha savunmasız hale getirecek.”

Ne olmuştu?

Eski ABD başkanı Donald Trump döneminde ABD-Meksika sınırında inşası başlayan duvar 3 bin kilometre uzunluğunda. Milli parklarda, doğa rezervlerinde ve Teksas, New Mexico, Arizona ve Kaliforniya’daki yerli topraklarında mevcut olan duvar, Pasifik Okyanusu‘nun birkaç metre açığında son buluyor.

Sınıra “1 metre duvar ördürmeme” sözü veren Joe Biden, 2021’de göreve geldiğinde duvarın genişletilmesini durdursa da, daha sonra Arizona’da bazı boşlukların kapatılmasına izin verdi.

Batı Afrika’nın son aslanlarını kurtarma çabaları: Veri toplamak için altı aslana GPS takıldı

You may also like

Comments

Comments are closed.