DünyaManşet

ABD, internetten üç boyutlu yazıcıyla silah yapılabilmesine ilişkin yasağı kaldırdı

0

ABD’de internetten 3D silah indirme yasağı kalktı.

Silahın üreticisi Defense Distributed adlı şirketle ABD Adalat Bakanlığı arasındaki dört yıllık hukuk mücadelesi sonunda, silahın nasıl yapılacağını gösteren şemanın tekrar internette yayımlanmasına izin çıktı.

Üç boyutlu yazıcıyla ilk silah 2013’te yapılmıştı.

Silahın yapımına ilişkin taslak internette 100 bin kezden fazla indirildi. Ancak hükümet daha sonra bunun siteden kaldırılmasına karar verdi.

Kararda bunun, ne tür askeri malzemelerin ihraç edilebileceğiyle ilgili kuralları düzenleyen silah kaçakçılığını önlemeye yönelik uluslararası anlaşmaya aykırı olduğunu savunulmuştu.

Defense Distributed, Amerikan Anayasası’nda bireylerin silaha sahip olma hakkı olduğuna vurgu yapan Second Amendment Foundation (SAF) adlı dernekle işbirliği yaparak Dışişleri Bakanlığı’na dava açtı.

“Kayıt dışı silahlar artacak”

Hükümet ayrıca şirketin mahkeme masraflarını ödemeyi kabul etti.

SAF’ın kurucusu Alan M. Gottlieb, “Karar ifade özgürlüğü için bir zafer ve silahları yasaklama lobisi için ağır bir darbe” dedi.

Şirket, 1 Ağustos’tan itibaren silah yapımına ilişkin şemayı tekrar internet sitesinde yayımlayabilecek. Defense Distributed, bu tarihte “internetten silah indirme çağının başlayacağını” duyurdu.

Yasağa destek verenler, internetten indirilecek tabancaların kayıt dışı silahların sayısında artışa neden olacağını söylüyor.

Bu silahların internetten indirme maliyetinin 250 dolar olduğu belirtiliyor.

ABD’de bireysel silahlanmaya karşı gösteriler yapılıyor

ABD’de bireysel silahlanmanın yaygın olduğu biliniyor.

İstatistiklere göre nüfusun yüzde 20’sinden fazlasında silah bulunuyor ve her yıl intiharlar da dahil yaklaşık 30 bin kişi silahla hayatını kaybediyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Washington tarihi bir protesto gösterisine sahne olmuştu.

Bireysel silah yasalarını ve ardı arkası kesilmeyen silahlı okul saldırılarını protesto eden yüzbinlerce kişi sokaklara inerek “artık yeter” demişti.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.