EkonomiManşet

ABD – Çin ticaret savaşı piyasaları sarsıyor

0

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında tekrar yükselen ticaret gerilimi dünya borsalarının üst üste altıncı gününde de değer kaybetmesine yol açtı. Özellike madencilik ve emtia hisseleri kayıplarda başı çekti.

Çin para birimi Yuan da Amerikan Doları karşısında son on yılın en düşük seviyesine geriledi.

Güvenli liman olarak görülen Japon yeni, gelişmiş ülke bonoları ve altın yükseldi.

Euronews’da yer alan habere göre Cuma günü yüzde 2,5’luk kayıpla 2019 yılının en kötü gününü geçiren Avrupa borsalarında kan kaybı devam ederken Avrupa geneli temel gösterge endeksi olan Stoxx 600 öğle saatleri itibariyle yüzde 2 geriledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşlarına haziran ayında ara verilmesinin ardından geçtiğimiz hafta yapılan müzakerelerin düşük profilli geçmesi beklenen bir durumdu fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın ateşkesi sonlandırması beklenmiyordu ve 300 milyar dolarlık ürüne eylül ayından itibaren yeni vergiler getirileceğini açıklaması piyasalarda şok etkisi yarattı.

Asya borsaları son 10 aydaki en büyük günlük kaybını yaşarken Wall Street’in endişe termometresi olarak bilinen VIX Volatility Index yüzde 19,03’e çıkarak 13 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu endeksin Avrupa’daki muadili olan V’TX de Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Ticaret savaşlarıyla artan belirsizlikler nedeniyle yatırımcıların riskten kaçınmak için tercih ettiği Japon yeni yüzde 0,7’lik artışla ocak ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. İsviçre Frankı da yükselen bir diğer para birimi oldu.

30 yıl vadeli Hollanda hazine bonolarının getirisi tarihinde ilk defa negatif oldu.

10 yıllık Amerikan hazine bonolarının getiri oranı yüzde 1.77’ye gerilerken aynı vadeli Alman hazine bonolarının getiri oranı yüzde eksi 0.53’e düştü.

Altın yüzde birin üzerinde değer kazanırken ons fiyatı bin 456 dolara kadar yükseldi.

Ekonomideki yavaşlama beklentisi nedeniyle de petrol fiyatları yüzde birin üzerinde geriledi.

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.