DünyaManşet

ABD Başkanı Trump için taciz suçlaması ile soruşturma talebi

0

ABD Başkanı Donald Trump’ı cinsel tacizde bulunmakla suçlayan üç kadın Kongre’de soruşturma başlatılmasını istedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Donald Trump’ın kendilerine geçmiş yıllarda cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden üç kadın bugün Kongre’nin konuyu soruşturması çağrısında bulundu.

Jessica Leeds, Rachel Crooks ve Samantha Holvey isimli kadınlar pazartesi günü düzenledikleri basın toplantısında, cinsel tacizle ilgili olarak ABD toplumunda değişen şartlarla birlikte önceki suçlamalarının bir kez daha gündeme getirilmesi gerektiğini belirtti.

Basın toplantısı sırasında ayrıca bugüne kadar Trump hakkında cinsel taciz suçlamasında bulunmuş 16 kadının hikayelerini içeren bir video gösterimi yapıldı.

Videoda yer alan kadınlar ABD Başkanı’nı, işadamı olduğu dönemde kendilerini izinsiz bir şekilde öpmek, mahrem bölgelerine dokunmak, eteklerinin altına elini sokmak ve buna benzer istenmeyen hareketlerde bulunmakla suçluyor.

Basın toplantısında konuşan eski bir emlak şirketi çalışanı Crooks, ABD Kongresi “parti politikalarını bir kenara bırakmalı ve Bay Trump’ın cinsel istismar tarihçesini soruşturmalı” ifadesini kullandı.

Teker teker söz alan kadınlar Başkan’ın bu suçlamalardan dolayı istifa etmesini beklemediklerini, ancak yine  de hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü: Başkan seçildi ve konu kapandı

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders

En son iddialarla ilgili olarak bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, bu konunun ABD kamuoyunda geçen yılki seçim öncesinde enine boyuna tartışıldığını ve seçmenin Trump’ın Başkan olması yönünde görüş bildirmesi ile konunun kapandığı söyledi.

Sanders, “Karşılaşılan birçok durumda tanıkların ifadeleri bu asılsız iddiaların çelişkili olduğunu ortaya koymuştur” ifadesini kullandı. Sözcü aynı zamanda basın toplantısı düzenleyen kadınların zamanlamasının ve siyasi gerekçelerinin sorgulanması gerektiğini ekledi.

 

(DW Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.