DünyaManşet

AB Suriye operasyonunu, Türkiye de AB’yi kınadı

0

AB Dışişleri Bakanları Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonunu, Ankara da AB’nin açıklamasını kınadı. AB toplantısında silah ambargosu konusundaki karar ise üye ülkelerin hükümetlerine bırakıldı.

Lüksemburg‘da dün düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde SDG’nin kontrolündeki bölgelere yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyon ele alındı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Türkiye’ye kuzeydoğu Suriye’de yürüttüğü askeri harekâtı durdurma ve bölgedeki kuvvetlerini geri çekme çağrısı yapıldı.

Türkiye’nin operasyonunun kınandığı açıklamada “Avrupa Birliği, Türkiye’nin bölgedeki istikrarı ciddi şekilde baltalayan, yerinden edilmeleri artıran, insani yardıma erişimi ciddi şekilde engelleyen askeri operasyonunu kınamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Daha önce 28 ülke yayınladıkları ortak bildiri ile Türkiye’ye “operasyonu durdurun” çağrısında bulunmuştu. Perşembe günü (18 Ekim) yapılacak liderler zirvesinde de Türkiye ve Türkiye’ye olası yaptırımlar gündemde olacak.

Silah ambargosu için çalışma grubu toplanacak

Toplantıda Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn‘un Türkiye’ye karşı AB’nin ortak bir silah ambargosu uygulanması talebi ise kabul görmedi. Toplantı sonra yapılan açıklamada silah satışı kararının üye ülkelerin hükümetlerine bırakıldığı vurgulanarak Almanya ve Fransa‘nın Türkiye’ye silah satışı izinlerini askıya alma kararlarına atıfta bulunuldu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyona başlamasının ardından Almanya, Fransa, İtalya ve Finlandiya gibi ülkeler Türkiye’ye yönelik silah ihracatını askıya alma kararı almıştı. Toplantı öncesi Asselborn da bazı AB üyeleri ile birlikte hiçbir AB üyesinin Türkiye’ye silah satışı yapmaması yönünde ortak bir karar alınmasını talep ettiklerini açıklamıştı. Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyonu “işgal” olarak nitelendiren Asselborn, Türkiye’nin uluslararası hukuka aykırı davrandığını da dile getirmişti.

Maas: Üye ülkeler silah ihraç etmeyecek

Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması konusunda ortak bir karar alınamamasına ilişkin olarak Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas da bir açıklama yaptı. Ortak bir kararın uzun teknik ve formal bir süreç gerektirdiğini belirten Maas, toplantıda AB’ye üye ülkelerin Türkiye’ye silah ve teçhizat ihraç etmeyeceğini bildirdiğini söyledi.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda da, toplantıda alınan kararlara ilişkin olarak “AB ve üye ülkeler Almanya ve Fransa’ya katılıyor: İhraç izni verilmeyecek, Türkiye’nin tutumunu kesinlikle desteklemiyoruz” ifadesi kullanıldı. Mesajda, “AB’nin tavrı açık: Suriye’nin kuzeydoğusundaki Türk askeri operasyonuna derhal son verilmesini istiyoruz” denildi.

Doğu Akdeniz açıklaması

AB dışişleri bakanları toplantısında Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler de ele alındı.

Toplantı sonrasında konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de devam eden yasa dışı sondaj çalışmaları ışığında Konsey, Kıbrıs’la tam dayanışma içerisinde olduğunu tekrar teyit eder” denildi.

Türkiye’den ortak açıklamaya kınama: İşbirliğimizi gözden geçireceğiz

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının yaptığı ortak açıklamaya Türkiye tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda alınan kararlar ve Türkiye’ye yönelik çağrıları “Tümüyle reddediyoruz ve kınıyoruz” denildi.  Açıklamada, Doğu Akdeniz’e yönelik kararlar da eleştirildi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerinin “yasadışı” olarak nitelendirilmesinin de “kesinlikle kabul edilmediği” vurgulandı. Açıklamada, “Bu hukuksuz ve yanlı tutumu nedeniyle, AB ile bazı alanlardaki işbirliğimizi ciddi bir şekilde gözden geçireceğiz” denildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.