Enerji

AB’nin Rüzgâr Enerjisi Kapasitesi 100 Gigavatı Aştı

0

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nden (EWEA) yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği’nin kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesi 100 gigavatı aştı. 100 gigavat enerji çıktısı yaklaşık 39 nükleer santralin çıktısına veya 11310 kilometre uzunluğunda kömür yüklü bir trenden elde edilecek enerjiye denk geliyor.

EWEA Başkanı Christian Kjaer, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca AB’nin kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesinin yılda yaklaşık 10 gigavat arttığını ve 2012’de de yaklaşık artışın aynı seviyede olacağını ifade etti; ancak, 2013 ve takip eden yıllarda artışın ivmesinin azalabileceğini ekledi. Kjaer’e göre sektör siyasi belirsizliklerden ciddi şekilde etkileniyor.

Küresel ekonomik krizden etkilenen AB hükümetlerinin yenilenebilir enerji yatırımlarına desteklerini kesmeleri ve bankaların faiz oranlarını artırıp kredi vadelerini kısaltması, sermaye yoğun rüzgâr enerjisi sektörünü olumsuz etkiliyor. Sektör, emeklilik fonları ve sigorta sektörü gibi uzun vadeli yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışıyor.

100 gigavatlık kurulu kapasitenin büyük kısmını ise karada kurulu rüzgâr santralleri oluşturuyor. Ağ ve finansman altyapısı engelleri aşılabilirse okyanuslarda kurulacak santrallerle mevcut kurulu kapasitenin misliyle artırılabileceği öngörülüyor. Halihazırda karadaki bir rüzgâr değirmeni 1.2-1.4 milyon dolar arası yatırım gerektirirken denizde kurulan rüzgâr değirmenleri karadakilerin yaklaşık üç katına mal oluyor.

EWEA, rüzgâr enerjisine yatırımı artırmak için Avrupa Komisyonu ve üye devletlere 2020 yılı itibariyle %20’lik mevcut yenilenebilir enerji hedefini artırma ve enerji ağı altyapısına yatırım yapılması çağrısında bulunuyor.

(Yeşil Gazete, Reuters)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.