ManşetTürkiye

9 Barodan ‘savaşı durdurun’ çağrısı

0

Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Şırnak, Muş, Adıyaman, Bingöl, Dersim baroları yayınladıkları ortak açıklamada “Tüm devlet yetkililerini ve muhalefet partilerini barışa davet ediyoruz” dedi.

 

Diyarbakır, Van, Urfa, MardinŞırnak, MuşAdıyaman, Bingöl ve Dersim baroları, Suriye’nin kuzeydoğusuna başlatılan askeri operasyona yönelik açıklama yaptı. Türkiye’nin barışa davet edildiği açıklamada “kazananı olamayacağına inandığımız bu savaşın kaybedeni, başta Türk ve Kürt halkı olmak üzere tüm Ortadoğu halkları olacaktır” denildi.

François Fenelon’un “Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir” sözüyle başlayan açıklamanın devamı şu şekilde:

“Savaş-barış tercihinde, bir kez daha savaş isteyenler galip geldi. Galip gelenler; savaşın bütün insani, vicdani, ahlaki ve hukuki sorumluluğunu da üstlenecekler.  Savaşın tarafı olmayan sivillerin, kadınların, çocukların ölümünden; doğanın geri dönülemeyecek bir şekilde zarar görmesinden; en önemlisi de halkların bir arada yaşama iradesinin ortadan kaldırılmasından onlar sorumlu olacaklar.

Türklerin ve Kürtlerin en zor dönemlerde yan yana durduğunu gösteren tarihsel belleğin yerine, günlük ve dönemsel politik çıkarlar uğruna şiddet ve savaş ikame edilmiştir. Bu politik manevra Türkiye’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik alanda yaşadığı krizleri daha da derinleştirmekten öteye geçmeyecek, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Türkiye’nin tüm dünyayı karşısına alarak gerçekleştirdiği bu savaştan askeri olarak galip gelmesi mümkündür, ama unutulmamalıdır ki “savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir”. Kazananı olamayacağına inandığımız bu savaşın kaybedeni, başta Türk ve Kürt halkı olmak üzere tüm Ortadoğu halkları olacaktır.

‘Savaşta verilen ilk kayıp, gerçektir’ sözünde olduğu gibi başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet yetkililerini ve muhalefet partilerini gerçeğe, yani barışa davet ediyor, savaşın derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.