ManşetUlaşım

79 günde bisiklet selesi üzerinde devr-i alem

0

Mark Beaumont isimli bisikletçi, dünya çevresinde bisikletle dolaşma rekorunu 44 gün farkla kırmayı başardı. 34 yaşındaki İngiliz bisikletçi yaklaşık 29 bin kilometre süren yolculuğu, aynı Jules Verne’nin efsanevi romanı “80 Günde Devr-i Alem”in kahramanı  Phileas Fogg gibi  planlanandan bir gün önce bitirerek toplam 79 günde tamamladı.

Beaumont 2008 yılında aynı yolculuğu 184 günde tamamlayarak rekor kırmıştı. Ancak o günden sonra rekor tekrar tekrar kırılarak 123 güne çekilmişti. Mark Beaumont’ün rekor hedefine ulaşabilmek için günde ortalama 386 kilometre yol yapması gerekiyordu. Beaumont, Paris’te sonlanan yolculuk boyunca 16 saat bisiklet sürdü ve her akşam yalnızca 5 saat uyudu.

Ünlü Fransız yazar Jules Verne’in 80 Günde Devr-i Alem romanından ilham alan Beaumont, yolculuğuna 2 Temmuz’da Paris’ten başladı ve Avrupa, Rusya, Moğolistan, Çin rotasında ilerledi.

Son etapta ‘hızlı final’ yaptı

Daha sonra uçakla geldiği Avustralya’yı batı – doğu istikametinde baştan başa geçti ve Yeni Zellanda’yı da tamamladıktan sonra Kuzey Amerika parkurunu bitirdi.

Son olaraksa Portekiz, İspanya ve Fransa rotasındaki “hızlı finali” gerçekleştirerek rekor hedefine ulaştı.

Turun bitiminde konuşan 34 yaşındaki İngiliz bisikletçi, “Bu kesinlikle vücuduma ve beynime yaptığım en acı verici deneyim oldu. Her gün yeniden başlamak için gerekli olan fiziksel ve ruhsal kuvveti sağlamak başlı başına bir mücadeleydi” dedi.

 

(BBC Türkçe, BBC)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.