Bilim-TeknolojiManşet

5 Mayıs’ta gökyüzüne dikkat

0

Amerika’daki kimi astronomi sitelerinde ayın yakınlığının dünyadaki depremleri ve şiddetli gelgiti tetikleyebileceği yorumları yapılıyor.

5 Mayıs Cumartesi günü gökyüzünde nadir gözlemlenebilen bir doğa olayı gerçekleşecek. Ay, bu yılın Dünya’ya en yakın noktasına gelecek. Aynı zamanda dolunaya denk gelen bu günde, ay yüzde 16 oranında daha büyük ve çok parlak olarak gözlemlenebilecek.

5 Mayıs’ta yörüngesindeki seyahati sırasında gezegenimize en yakın noktasına gelecek olan ay, 356 bin 955 kilometrelik mesafede olacak. Uzmanlar, Cumartesi günü ayın ufka en yakın olduğu anlarda en iyi şekilde fotoğraflanabileceğini söylüyor.

Ayın bu “en yakın” anının, bir yandan da dolunaya denk gelmesi, gökyüzü gözlemcileri için büyük bir şans olarak yorumlanıyor. Ayın “en uzak” olacağı gün ise 28 Kasım olacak.

Depremi Tetikler mi?

Amerika’daki kimi astronomi sitelerinde ayın yakınlığının dünyadaki depremleri ve şiddetli gelgiti tetikleyebileceği yorumları yapılıyor.

Washington Post gazetesine açıklama yapan AccuWeather meteorolojik tahmin sitesinin yazarlarından Daniel Vogler daha çok kıyı bölgeleri için endişeli. Vogler, “Gelgit böyle dönemlerde yüzde 25 artış gösterir. Bu gün içinde kıyı şeridinde seller ve hatta 1962’de olduğu gibi kıyı şeridi fırtınaları yaşanabilir” diyor.

Ancak uzmanların büyük bölümü ayın uzaklığındaki farkın aslında çok da büyük olmayacağını; dolayısıyla böyle bir etkisinin de görülmeyeceğini savunuyor. Yani genel görüş paniğe gerek olmadığı yönünde.

Aslında ay her yıl, değişik zamanlarda dünyaya en yakın mesafeye geliyor. Bu yılki yakınlaşmanın en büyük sürprizi ise dolunay. Yakınlığı nedeniyle çok parlak ve büyük gözlemlenebilen Ay, bu evresinde “Süper Ay” olarak da adlandırılıyor. Bu yıl dolunay ve “ayın dünyaya en yakın olduğu an”ın, birbirini sadece bir dakika arayla izleyecek olması da astronomi uzmanları tarafından “mükemmel zamanlama” olarak niteleniyor.

(VOA)

You may also like

Comments

Comments are closed.