EğitimDünyaKoronavirüs SalgınıManşet

463 milyon çocuk eğitimden uzak kaldı

0

UNICEF‘in, Covid-19 salgınının çocukların eğitimini nasıl etkilediğine ilişkin yayınladığı son raporu, dünyadaki çocukların en az üçte birinin uzaktan eğitim göremediğini ortaya koydu.

UNICEF Direktörü Henrietta Fore, çok sayıda çocuğun eğitiminin aylarca tamamen aksamasının küresel bir acil durum olduğunu belirterek, bunun yansımalarının ilerleyen yıllarda ekonomilerde ve toplumlarda hissedileceği uyarısını yaptı.

‘1.5 milyar çocuk olumsuz etkilendi’

Salgın nedeniyle okulların kapanmasının 1.5 milyar çocuğu olumsuz etkilediği ifade edilen raporda, 100 ülkeden toplanan veriler doğrultusunda her çocuğun uzaktan eğitim için gereken teknoloji ve araçlara erişimi bulunmadığı gibi aynı zamanda bazılarının çalışmaya zorlandığına da dikkat çekildi.

Doğu ve Güney Afrika‘da 67 milyon çocuğun uzaktan eğitime erişimi yokken, bu rakamlar Batı ve Orta Afrika‘da 54 milyon, Doğu Asya ve Pasifik‘te 80 milyon, Orta Doğu ve Kuzey Afrika‘da 37 milyon, Güney Asya‘da 147 milyon, Doğu Avrupa ve Orta Asya‘da 25 milyon, Latin Amerika ve Karayipler‘de ise 13 milyon olarak kaydedildi.

Uzaktan eğitime erişime olanak sağlanmalı

Rapora göre uzaktan eğitime erişemeyen çocuk sayısı anaokulu seviyesinde 120 milyona çıkarken, bu rakam ilkokul seviyesinde 217 milyon, ortaokul seviyesinde 78, lise seviyesinde 48 milyon oldu. Uzaktan eğitime erişim sorunu çeken ya da kaçıranların çoğunluğu ise en kritik öğrenme ve gelişim dönemlerindeki çocuklar.

UNICEF, hükümetlere, okulları güvenli şekilde açmaya öncelik verme, açılmanın mümkün olmadığı durumlarda ise kaybedilen sürenin telafisi ile özellikle marjinal grupların uzaktan eğitime erişimine olanak sağlama çağrısında bulundu.

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.