DünyaKentManşet

31 büyükşehir, ‘yeşil alan bildirisi’ne ortak imza attı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Aralarında Londra, Paris ve Berlin‘in de bulunduğu 31 büyükşehir, daha fazla yeşil alan taahhüt eden bildiriye imza attı.

İklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan bildiride belediye başkanları, kent alanlarının yüzde 30 ila 40’ını parklar, ağaçlandırılmış sokaklar ve suyu emen geçirgen alanlardan oluşturma sözü verdi.

Listede İstanbul yok

C40-Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu hedefleri çerçevesinde imzalanan bildirinin taahhütlerinden biri de yeşil alanları kent sakinleri için ulaşılabilir hale getirmek.

Ancak bu grubun içerisinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bildiriye imza atmadı.

Fotoğraf: Shutterstock

‘Vatandaşlar yeşil ve sağlıklı kent istiyor’

31 kentten biri olan Milano buna ek olarak 2030’a kadar üç milyon ağaç dikme hedefi koydu. Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala, kentleri orantısız bir şekilde vuran Covid-19 pandemisi sonrası vatandaşların daha yeşil ve sağlıklı kentler istediğini söyledi.

Euronews’in aktardığına göre Sala, “Milano’da dayanıklılığı artırmak ve insanları iklim krizinden korumak için doğaya dayalı çözümler sunmak, kentimizi yeşil alanlarla ferahlatmak ve kentsel çevreyi sürdürülebilir şekilde yeniden inşa etmek amacıyla 2030’a kadar üç milyon ağaç dikmeyi taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İspanya’nın Barselona kenti ise yeşil çatıların maliyetini yüzde 75’e kadar sübvanse etmeyi önerdi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.