TürkiyeManşet

26 öğrenciye yönelik cinsel istismar sanığı öğretmene 621 yıl hapis cezası

0
Antalya‘da 27 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanık öğretmen,  621 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Mahmut Aydın K., Covid-19 tedbirleri nedeniyle Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı, çocukların aileleri ve taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Meslekten men, indirim yok

Sanık, savunmasında, üzerine atılı suçlamaları reddederek, beraatına ve tahliyesine karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise sanık hakkında 26 çocuğa yönelik “Tehdit, hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanma ile zincirleme şekilde basit ve nitelikli cinsel istismar” suçlarından 621 yıl hapis cezasına hükmetti. Sanığın bir öğrenciye “cinsel istismar” suçundan ise beraatına karar verildi.

Mahmut Aydın K.’nin öğretmenlikten men edilmesine karar veren mahkeme heyeti, yargılama sürecinden pişmanlık göstermemesi nedeniyle de indirim hükümlerini uygulamadı.

Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Avukatı Serap Ertuğrul, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği karardan memnun olduklarını ve kararın bir üst mahkemece onanmasını temenni ettiklerini söyledi.

‘Bir çocuğun konuşmasıyla…’

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan da 27 çocuk içindeki bir çocuğun konuşmasıyla sanığın 600 yılı aşkın bir ceza aldığını vurguladı.

Bir çocuğun konuşmasıyla bu ülkenin bir istismarcıdan kurtulduğunun altını çizen Özkan, “6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kararlarından birini verdi. Bize şu mesajı verdi; Adaleti doğru uygularsak çocukları kurtarabiliriz. O yüzden ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısı gönüllerimizde vuku buldu, bugün adalet yerini buldu” diye konuştu.

UCİM Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan da verilen karardan mutlu olduklarını belirterek, “Yasalarda bir sorun yok, ama yasa uygulayıcılarımızda bir sorun var” dedi.  

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.