Türkiye

23 Nisan Bakanı daha “gerçek” çıktı

0

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun makamına oturan İnci Çetin, ‘YGS’deki şifre iddiasından en çok öğrenciler etkilenmiştir. Öncelikle onların ikna olması gerekmektedir. Bir de önlerinde LYS var. Sisteme olan güvenleri sağlanmalıdır’ dedi.

Bakan Çubukçu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Ankara Valisi Alaaddin Yüksel başkanlığındaki İl Kutlama Komitesi ile öğrencileri makamında kabul etti.

Çubukçu, burada yaptığı konuşmada, “Bugün özel bir gün, Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere armağan ettiği bir gün, dolayısıyla sizin konuştuğunuz, bizim sustuğumuz bir gün. Dolayısıyla bugün ben burada Milli Eğitim Bakanı olarak hitap etmeyeceğim, görevimi ve makamımı bugünün Milli Eğitim Bakanı olan İnci Çetin’e bırakıyorum” dedi.

Çubukçu’nun makamını devralan Elvankent Hasan Şükran Saruhan İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi İnci Çetin (11), konuşmasında çocuklara verilen değerin göstergesi olarak makamda olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Makamını kendisine devreden Bakan Çubukçu’ya teşekkür eden Çetin, şöyle konuştu:

“Atatürk’ün yeni nesillere bıraktığı en önemli miras bağımsız ve demokratik bir Türkiye. Atatürk’ün tüm dünyaya örnek olan bu armağanını, bayramımızı yıllardır dünya çocuklarıyla kutluyoruz. Dünya çocuklarının da büyük bir mutlulukla katıldığı kutlamaları gördükçe kendimize hatırlatmalıyız ki bu kalpler bu yaşta barış ve kardeşlik içinde atabiliyorsa, bundan 50-100 sene sonra atmaması için hiçbir neden yoktur. Yeter ki biz bugün evimizde, ülkemizde konuk olan dünya çocuklarının kalbine sevgi ve barış tohumları ekelim.”

SINIF MEVCUTLARI EN FAZLA 20-25 KİŞİ OLMALI
Çetin, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çetin, bir gazetecinin YGS’deki kopya iddialarının hatırlatarak, “Sınav iptal edilmeli?” diye sorması üzerine, “YGS’deki şifre iddiasından en çok öğrenciler etkilenmiştir. Öncelikle onların ikna olması gerekmektedir. Bir de önlerinde LYS var. O yüzden kaldırılmamalı ama sisteme olan güvenleri ve motivasyonları tam olarak sağlanmalıdır” diye konuştu.

Bunun üzerine, Bakan Çubukçu, İnci Çetin’in çok güzel bir cevap verdiğini ama iptal kararını verecek kişinin Milli Eğitim Bakanı olmadığını ifade etti.

Çetin, başka bir soruyu yanıtlarken, ilk talimatının öğrencilerin burs imkanlarının artırılması olacağını söyledi.

Çetin, “Milli Eğitim sisteminde en büyük sorunu ne olarak görüyorsunuz?” sorusuna da “Ben en büyük sorunu sınıf mevcutlarının çok fazla olmasında görüyorum. Sınıf mevcutları bana kalırsa en fazla 20-25 kişi olmalı ve öğretmenlerin yaşam standartları artırılmalı ki bunun yolunu herkes biliyor. Bu şekilde en azından en büyük sorunlar ortadan kalkacaktır” yanıtını verdi.

Bakan Çubukçu da bu önemli günde koltuğunu bir kız çocuğuna devretmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Çubukçu, daha sonra İnci Çetin’e günün anısına adına bastırılan kartvizitleri ve not kağıtlarını hediye etti.

Komitedeki diğer öğrencilere de hediyeler veren Çubukçu, çocuklarla fotoğraf da çektirdi. (Ajanslar)

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.