KadınManşetTürkiye

Geçen yıl 5 bin 15 kadın acil yardım hattına şiddet çağrısı yaptı

0
Fotoğraf: Emre Orman / csgorselarsiv.org

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), ‘Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 Yılı Veri ve Analiz Raporu’nu yayınladı. Raporda, “2022 yılında toplam 5 bin 15 çağrı alındı. 2022 yılı boyunca Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na Türkiye’deki tüm illerden arama alınmıştır. En çok arama İstanbul ilinden geldi” denildi.

Son 16 yılda ev içi şiddet hattına toplam 87 bin 268 çağrı yapılırken, 2022 yılında yapılan çağrılarda şunlar göze çarptı:

  • Ev içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve kayıt açılan 1527 vakanın 1103’ü ev içi şiddet ihbarı oldu.
  • Bu şiddet ihbarlarının 763’ü eş şiddeti ihbarıydı.
  • 232 çağrı sığınma evi talebinde bulundu.
  • 51 vakaya acil müdahale yapıldı.
  • 2022 yılı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen maruz kalanların yaşları 1-80 arasında değişiklik gösterdi.
  • Acil yardım hattına gelen çağrılar, kadınların en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğradığını gösterdi.
‣ Kadına yönelik şiddet araştırma anketi: Sistem kadınların güvenliğini sağlamıyor
‣ Türkiye’nin sadece bir ilinde bile on binlerce kadına yönelik şiddet vakası kayıtlara geçti

Gelen çağrılar, şiddetin en güvenli yer olduğu varsayılan ev içerisinde, kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını gösteriyor.

Saldırganlar içerisinde en geniş grubu, yüzde 55,3 ile eşler oluşturdu.

Eşleri, yüzde 7 ile diğer aile üyeleri takip etti. Mağdurlar ya da ihbarda bulunanlar, aile içerisinde genel anlamda aile, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklarının şiddet uyguladığını bildirdi.

Erkekler duygusal ilişkileri bittikten sonra da kadınlara şiddet uyguladı. Saldırganların yüzde 5,6’sı eski eş, yüzde 1,5’i eski erkek arkadaş oldu.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.