ManşetKoronavirüs SalgınıSağlık

2021 ‘Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı’ ilan edildi

0
Fotoğraf: Shutterstock

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın 2021 yılının ‘Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı’ ilan edilmesi önerisi 73’üncü Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu‘nda üye ülkelerin tamamının desteğiyle kabul edildi.

AA’nın aktardığına göre Koca söz konusu önerinin gerekçesi olarak Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla sağlık çalışanlarının daha da artan yüküne dikkat çekmeyi ve tüm sağlık çalışanlarının emeklerinin takdiri ile moral ve motivasyonlarının yükseltilmesini gösterdi.

Oturuma video konferans yöntemiyle katılan Koca, sağlık çalışanlarının toplumlar için giderek daha fazla önem ve sorumluluk taşıdığını, hizmetler daha geniş kitlelere ulaştıkça yüklerinin de arttığını belirterek, kendilerine düşenin ise sağlık çalışanlarının üzerlerine düşen yükü hafifletmek ve yaptıkları fedakarlıkları layıkıyla ifade etmek olduğunu söyledi.

‘Sağlık çalışanları onurlandırılmalı’

Sağlık çalışanlarının insanlık önünde onurlandırılması gerektiğine işaret eden Koca, “İçinde olduğumuz pandemi döneminde onların daima yapageldikleri herkes için görünür hale gelmiştir. Bugünkü fotoğraf, bu mesleklerin özünün ifadesidir. Bunu kültürün hafızasına yerleştirmek için çaba göstermeliyiz” dedi.

Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ve DSÖ Genel Merkezinin desteği, üye ülkeler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ortakların katkılarıyla önerinin hayata geçirilmesi için gerekli adımların atıldığını belirtti.

Bakan Koca, “En büyük teşekkürümüz ise sağlık çalışanlarınadır. Türkiye Cumhuriyeti ve şahsım adına Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte sağlık çalışanlarına adanmasını önerdiğimiz 2021 yılının amacına en uygun şekilde geçirilmesi için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.