ManşetEkolojiHayvan Hakları

2020 yılında 36 hayvan ve bitki türünün yok olduğu ilan edildi

0

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) 2020 yılında 36 bitki ve hayvan türünün neslinin yok olduğunu ilan etti. Kurum, uzun süredir doğada görülmeyen bu türlerin kategorisini “nesli tehdit altında olanlar” kategorisinden “nesli tükenenler” kategorisine aldı.

IUCN tarafından tutulan kırmızı listede 128 bin 918 nesli tükenen ve tükenme tehdidi altında olan canlı bulunuyor.

Balıklar, yarasalar, memeliler…

Euronews’in aktardığına göre nesli tükenen hayvanlar kategorisine sokulan Barbodes cinsi balıklardan Barbodes baoulan en son 1991 yılında Filipinler‘de Lanao Gölü‘nde görüldü.

Endonezya’nın Java Adası‘na has Chitala lopis cinsi balık 1853 yılından, Kazakistan nehirlerinde yaşayan Schizothoraz saltans ise 1953 yılından bu yana görülmüyor.

Memeli hayvanlardan Japonya‘ya has bir yarasa türü olan Pipistrellus Sturdeei‘nin en son 1889 yılında Nyctophilus howensis‘in ise 1972 yılında Avustralya‘da görüldüğü açıklandı.

Orta Amerika‘da yaşayan beş kurbağa ve kertenkele türünün de 25 yıldan uzun bir süredir görülmediği tespit edildi.

Tatlı su yunusları tehdit altında

Bunların yanısı yaklaşık 100 yıldır görülmeyen bir çekirge, altı ağaç ve beş bitki türü de nesli tükenenler kategorisine alındı.

Dünya’daki tüm tatlı su yunusları da haklarında veri olmayanlar kategorisinden türü tehdit altında olanlar kategorisine alındı. Amazon nehir sisteminde yaşayan bu küçük gri yunus cinslerinin suların kirlenmesi, barajlar ve balık ağlarına takılmalar sonucunda nesillerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Meşe ağacı türlerinin üçte biri yok olmak üzere

IUCN ayrıca dünyadaki tüm meşe ağacı türlerinin yaklaşık üçte birinin de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Öte yandan IUCN’nin aralık ayı başında yaptığı duyuruda da koruma çalışmaları sonucu Avrupa bizonu ve 25 diğer türün neslinin devamında gelişme kaydedildiği açıklandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.