Doğa MücadelesiManşet

2017’de 312 doğa hakları savunucusu öldürüldü

0

Ekonomik çıkarlar için kaynakların sömürüldüğü, ormanların ve toprakların “özelleştirildiği” günümüzde tehdit altında olan sadece doğa değil, aynı zamanda doğa hakları savunucuları… Üstelik bu ölümlerin cezasız bırakılması ‘herkesin yaşam savunucuları öldürebileceği algısının’ tanınırlık kazanmasına yol açıyor.

2017 yılında en az 312 doğa hakları savunucusunun öldürüldüğünün belirtildiği yeni bir raporda, cinayetlerden dolayı yaşam savunucularına yönelik tehditleri görmezden gelen devletler ve polis sorumlu tutuldu. Ayrıca yaşam savunucularına engel olmak için en çok kullanılan stratejinin “kriminalize etmek” olduğu vurgulandı.

Doğa hakları savunucularının yüzde sekseni Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Filipinler’de öldürüldü

İrlanda merkezli, risk altındaki insan hakları savunucularının korunması üzerine çalışan uluslararası insan hakları kuruluşu Front Line Defenders’ın yayınladığı raporda söz konusu doğa hakları savunucularının yüzde sekseninin Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Filipinler’de öldürüldüğü belirtildi.

Sadece Brezilya ve Kolombiya’da 156 doğa hakları savunucusunun öldürüldüğünün aktarıldığı raporda, Venezuela, Brezilya, Guatemala, Paraguay, Honduras ve Arjantin gibi ekonomik ve siyasi sıkıntıların baş gösterdiği bölgelerde şiddetin artışına dikkat çekildi.

Ayrıca Devlet Başkanı Michel Temer yönetimi altındaki Brezilya’da yaşanan bir olay, “Mayıs ayında, Amazon Bölgesinde yer alan Para’da barışçıl olan 10 toprak hakları savunucusu polis tarafından vurularak öldürüldü. Altı hafta sonra ise katliama tanık olan ve saklanmakta olan bir kişi de öldürüldü” ifadeleriyle aktarıldı.

Kolombiya’da ise Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki barış anlaşması gereğince silahların teslim edilmesine rağmen “Suç ve paramiliter çetelerin sosyal liderleri infaz ettiği ve onlara suikast düzenlediği” belirtildi.

Öte yandan dünya genelinde yaşamını kaybeden doğa hakları savunucularının çoğunun toprağı, çevreyi ve yerli halkların haklarını savunduğu aktarıldı.

Ayrıca Arjantin’de yerli Mapuche halkının düzenlediği gösteri sırasında yaşam savunucusu Santiago Maldonado’nun öldürülmesinin ardından ülke genelinde protestoların bastırıldığı anımsatıldı.

Front Line Defenders yetkili müdürü Andrew Anderson, bu olayı “Dünyanın her tarafından savunucular, aktivistlere yönelik ölüm tehditlerinin ardından koruma taleplerinin polis ve devlet yetkililerince reddedildiğini söylemeye devam ediyor” sözleriyle yorumladı.

Front Line Defenders yetkili müdürü Andrew Anderson ekibiyle beraber 22 Ocak’ta Dublin’de düzenlenen basın toplantısında

Homofobik ve transfobik saldırılar da endişe verici bir şekilde arttı

Raporda ayrıca Brezilya, Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Hondursas ve Peru’da homofobik ve transfobik saldırıların endişe verici bir şekilde arttığına dikkat çekildi.

Aysin Büyüknohutçu ve Ali Ulvi Büyüknohutçu

Türkiye’de iki yaşam savunucusu öldürüldü

Raporda Türkiye’de geçtiğimiz Mayıs ayında öldürülen Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyüknohutçu’ya da yer verildi.

Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcüsü Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Aysin Büyüknohutçu çifti Finike’de taş ve mermer ocaklarına karşı bölge halkının da desteğiyle yaklaşık 5 yıldır hukuki mücadele veriyordu.

16 yıl önce Antalya, Kumluca’daki Alakır Vadisi’ne yerleşen Tuğba Pınar Günal ve Birhan Erkutlu çiftinin yaşam alanı, Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) firmaları tarafından hala tehdit altında.

Rapora buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

 

(Gazete Karınca, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.