Kültür-SanatManşet

2016 doymuyor! George Michael hayatını kaybetti

Ünlü İngiliz şarkıcı ve söz yazarı George Michael 53 yaşında öldü.

George Michael’ın menajeri Michael Lippman, Michael’ın Pazar günü Oxfordshire’daki evinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Asıl adı Georgios Kyriacos Panayiotou olan George Michael, 1981’de okul arkadaşı Andrew Ridgeley ile birlikte kurduğu Wham! grubuyla şöhret kazandı. “Wake Me Up Before You Go-Go”, “Freedom”, “Careless Whisper”, “I’m Your Man” ve “The Edge of Heaven” gibi unutulmaz şarkılara imza atan Wham!, Çin’de sahneye çıkan ilk Batılı grup olduktan sonra 1986’da dağıldı.

George Michael daha sonra solo kariyerine başladı ve yaklaşık 40 yıla uzanan kariyerinde pop müzik tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı sanatçılarından biri oldu. Michael’ın albümleri 100 milyondan fazla sattı. Şarkıları İngiltere’de yedi kez liste başı olan Michael, üç kez Brit, iki kez de Grammy ödüllerinin sahibi oldu. “A Different Corner”, “Jesus To A Child” ve “Fastlove”; George Michael’ın diğer unutulmaz şarkıları arasındaydı.

Aralık ayı başında, Pakistan asıllı İngiliz yapımcı ve şarkı yazarı Naughty Boy’un, George Michael ile birlikte yeni bir albüm üzerinde çalıştığı açıklanmıştı. Michael’ın ünlü şarkılarından “Freedom”ın öyküsünün anlatıldığı belgesel Mart ayında vizyona girecekti.

George Michael 2002’de yayımladığı şarkısı hit şarkısı Shoot the Dog’un animasyon video klibinde Irak savaşı öncesinde ABD başkanı George W. Bush’u ve Bush’un köpeği olarak çizilen Britanya başbakanı Tony Blair’i ağır biçimde eleştirmişti.

George Michael ayrıca LGBTİ hakları savunucusu ve hareketin önemli destekçilerinden biri olarak tanınıyordu. 1998’de Los Angeles’ta bir polisle girdiği ilişkinin polis tarafından kamuoyuna yansıtılmasının ardından eşcinsel olduğunu açıklayan Michael, olayın ardından Los Angeles polisiyle alay eden ve LGBTİ haklarını savunan Outside şarkısını yapmıştı.

Müzik dünyası 2016’da 10 Ocak’ta ölen David Bowie ile başlamak üzere pek çok değerli ismini kaybetti. Müzikseverler George Michael’ın 2016’nın aramızdan aldığı son isim olmasını diliyor.

(Yeşil Gazete) 

Kategori: Kültür-Sanat