Doğa MücadelesiEkolojiİklim KriziManşetTarım-Gıda

16 yaşındaki iklim aktivisti gençten ilham verici proje: Bahçeden topla, ihtiyacı olana dağıt

0

Haber: Serap Cömertoğlu İŞCAN

*

Dünyadaki gençleri, sürdürülebilir tarım, sağlıklı beslenme ve iklim değişikliği konusunda bilgilendiren ve projeler gerçekleştiren PIE Initiatvie Platformu kapsamında çalışma yürüten 16 yaşındaki Daniel Neşet Farzinpour, Türkiye’deki gençlerden ve okullardanBahçeden Topla kampanyasına destek olma çağrısında bulunuyor.

Fiziksel olarak ürün toplayarak, taze meyve ve sebzelerin, ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmasının hedeflendiği proje ile gençlerin farkındalığını arttırarak, ihtiyaç sahiplerine de taze ürünler gönderilmesi amaçlanıyor.

2020 yılında ABD’nin en zengin şehirlerinden biri olan Los Angeles’ta ortaokulda okurken sınıf arkadaşlarının çoğunun aç olduğunu, tek yedikleri öğünün ise okulda verilen yemek olduğunu fark eden Farzinpour, “Gençlerin aç kalmaması için ne yapılabilir?” düşüncesiyle başlattığı “Bahçeden Topla” projesini, Trakya’da çiftçilikle uğraşan ailesinin desteğiyle, Trakya’dan başlamak üzere Türkiye’de de diğer liseli gençlerle hayata geçirmek istiyor.

2006 yılında Los Angeles’ta dünyaya gelen, üç buçuk yaşında İstanbul’a taşınan ve ortaokul 7’itibaren sınıftan itibaren ise Los Angeles’ta eğitimini sürdüren Daniel Neşet, anne tarafından yüzyıllardır Trakya’da tarım yapan bir aileden gelmesinden dolayı sağlıklı beslenme, sürdürülebilir tarım, çevrecilik ve sosyal sorumluluk alanlarına ilgisi olduğunu belirtiyor.

9 yaşından bu yana çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren Farzinpour, iklim değişikliği, sağlıklı beslenme ve sürdürülebilir tarımla ilgili farkındalık oluşturmak ve projeler geliştirmeyi amaçladığını kaydediyor.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Los Angeles gibi ılık iklimli bir şehirde bahçelerin, yolların meyve ağaçlarıyla dolu olduğunu aktaran Farzinpour “Bahçeden Topla” projesini şöyle anlatıyor:

“Ev sahipleri meyvelerin hepsini toplayamıyorlar, çoğu yerde çürüyordu. Arkadaşlarımla bu ürünleri toplama projesi başlattık. Merdivenler alındı, ev sahipleriyle konuşuldu ve portakal, limon, erik, avokado, marul gibi ürünleri topladık. Daha sonra bütün bu ürünleri, Nourish LA dayanışma derneğinin her pazar günü kurulan ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılan pazarlarına taşıdık.”

Daniel Neşet Farzinpour.

Paylaşma, ilham, etkileşim

Farzinpour, bu projesini şu anda okuduğu Harvard-Westlake Lisesi’ne sunmuş ve kabul almış:

“Yılda dört kez bütün okul seferber olacak. Böylelikle gençler hem fiziksel olarak ürün toplamış olacak hem de bu taze meyve ve sebzelerin kendileri gibi gençlere, ihtiyaç sahibi ailelere gittiğini görmüş olacak. Ürünler çürümekten kurtulacak, gençlerin farkındalığı artacak, ihtiyaç sahipleri de taze ürünlerle beslenmiş olacak.”

Gençler için global bir platform olarak hayata geçen PIE Platformu’nun Türkiye’de de ortaklaşa projeler yapabileceği gençleri ve okulları aradığını sözlerine ekleyen Farzinpour, “P.I.E İngilizce’de ‘Participate, Inspire, Engage ve Exchange’ anlamına geliyor, Türkçe’de de ‘Paylaşma, İlham, Etkileşim’ olarak aynı anlamı taşıyor” diye açıklıyor:

“PIE platformunun amacı gençlerin sağlıklı besinlere ulaşmasını sağlarken aynı zamanda tabağımıza gelen yemeklerin nasıl ekildiği, biçildiği ve bizlere ulaştığını da öğretmek. Yemek, tüketim, sağlık, tarım, çevrecilik, bunların hepsi aslında birbirleriyle ilintili.”

Gençlerin topladığı sebzeler ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı, Mayıs, 2021.

Farzinpour, PIE platformunun hem Türk ve yabancı danışmanları olduğunu hem de giderek büyüyen öğrenci ‘elçileri’ ile ufak projelerin etkisinin Los Angeles’ta başlayan ilk projede kanıtlandığını söylüyor:

“Bu bilgileri paylaşmak, dünyanın değişik yerlerinden gençleri sanal ortamda bir araya getirmek hedefimiz. Değişik ülkeler ve kültürlerden gelen gençlerin arasında diyalog kurmak çalışmanın en önemli unsurlarından biri. Sosyal medya ile küçülen dünyada geleceğimiz ile ilgili ortak problemleri çözmek gençlere düşen önemli bir görevdir.”

Temmuz ayında Trakya’da araştırma yolculuğuna çıkarak, çiftçilerle tanıştığını aktaran Daniel Neşet Farzinpour, Edirne’de pulluksuz tarım yapan Begonia Rodriguez ve Barbaros Vardar ile de konuştuğunu ve özellikle iklim değişiminin tarım üzerindeki etkisini, yakın gelecekte dünyadaki tarım arazilerinin çoğunun işlevini yitireceğini anladığını kaydetti.

Çiftçi kadar tüketici de bilgilenmeli

Hem Türkiye hem de dünyada yaşayan çiftçilerin çoğunun bu konuya duyarsız olmasının endişe verici olduğunu söyleyen Daniel Neşet Farzinpour, “Gençlerin farkındalık kazanması önemli” diyor.

“Edirne’den sonra Tekirdağ’da da tarlaları gezdim ve bu sefer dayım Ertuğrul Karaevli ile bu konuları tartıştık. Kuraklığın sürmesi durumunda yakın zamanda Trakya çiftçilerinin de minimum pulluklu tarıma geçmelerini söyleyen dayım ise başka önemli bir konuya değindi. Çevremizi, dünyamızı, sağlığımızı korumamız için sadece çiftçilerin farkındalığının artması yetmez, tüketicinin de tutumunu değiştirmesi gerekir.”

Hem ‘her tarafı düzgün, şekli yuvarlak, rengi kıpkırmızı elma iste, hem de çevreci ol’ zamanı geçti artık. Tüketici de eğer iklim değişikliğini düşünüyorsa o zaman mükemmel ürün istemeyecek.

Bütün bu araştırmalardan sonra gençlerin, tüketicinin, çiftçilerin, politikacıların bilgilenmesi için 2023’ün yazında sanal bir konferans düzenlemek PIE platformunun yeni hedefi.

Farzinopour, Türkiye’deki gençlerden ve okullardan “Bahçeden Topla” kampanyasına katılmalarını ve de 2023’te gerçekleşecek olan PIE Konferansı’na da destek vermeleri için çağrı yapıyor.

2016 yılından bu yana çeşitli projeler üreten Daniel Neşet Farzinpour sosyal sorumluluk alanında gençlerin daha aktif olması gerektiğini düşünüyor.

Türkiye’de yaşadığı dönemde ilkokul üçüncü sınıfta sınıf öğrencisiyken sokakta dilenen çocukları görüp etkilendiğini ve onlara yardım etmek için bir video hazırlayarak, çocuklara destek amaçlı yardım toplamaya başladığını belirtiyor:

“Videoyu İstanbul’daki okulumda göstererek, arkadaşlarımı ikna ettim ve yardım topladım. Daha sonra kekler, kurabiyeler satarak daha fazla para toplayıp, bunları Tekirdağ’da ki bir akrabamın yaptırdığı Kâmil Korkmaz Zafer İlkokulu’na getirip teslim ettik. Bu okulda okuyan çocukların müsamere ve folklor gösterileri için kıyafet almalarına katkıda bulunduk. Bu şekilde başlayan sosyal sorumluluk anlayışı, spora, sağlıklı beslenmeye, aileden gelen tarıma olan ilgimle pekişti.”

You may also like

Comments

Comments are closed.